Макрон подарував Папі Римському книжку з печаткою львівської бібліотеки

Президент Франції Емманюель Макрон під час візиту у Ватикан подарував Папі Римському Франциску книжку з печаткою "Академічна читальня у Львові"

24 жовтня Президент Франції Еммануель Макрон у Ватикані зустрівся з Папою Римським Франциском. Макрон подарував Франциску перше франкомовне видання Імануїла Канта "Проєкт вічного миру" 1796 року. На першій сторінці книжки є печатка з польськомовним написом "Академічна читальня у Львові". Такі печатки ставлять книгозбірні на власні примірники. 

Академічна читальня у Львові - це польське студентське наукове товариство, що існувало у Львові з 1867 до 1939 року. Ця читальня не має нічого спільного з університетською бібліотекою, а є приватним зібранням.

 

Зображення книжки з печаткою опублікував у Twitter кореспондент французької католицької газети La Croix Лю Бесмонд де Сенневіль. У коментарях до його посту прозвучали запитання щодо шляху цієї книжки з львівської бібліотеки до рук Президента Франції. Звучали версії, що книжка могла бути викрадена "німцями, росіянами або французькими колаборантами" в часи Другої світової війни.

Водночас, керівник Польського інституту міжнародних відносин Славомір Дембскі закликав провести додаткові дослідження, перш ніж робити поспішні висновки. "Книгу можна було обміняти ще до Другої світової війни (як дублікат), на іншу книгу з колекції якоїсь іншої бібліотеки", – зазначив він.

Швейцарський журналіст Арно Бедат знайшов докази, що нещодавно у книгарні Hatchuel в Парижі була придбана така ж книга з печаткою "Академічної читальні у Львові". І вона мала ще опис про те, що книга належала книготорговцю Люсьєну Бодіну з 1900-х років.

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.