На вулицях Вроцлава курсуватиме трамвай Яна Новака-Єзоранського

Легендарний «кур’єр із Варшави» Ян Новак-Єзоранський став патроном одного з трамваїв Вроцлава.

Про це повідомляють польські ЗМІ.

Ян Новак-Єзоранський став ще однією видатною особою, відзначеною таким чином MPK у Вроцлаві. Покровителями синіх трамваїв були також польська співачка Марія Котербська, мислитель-гуманіст, публіцист і альпіністка Ванда Руткевич.

"Від самого початку ідея MPK при назві наших транспортних засобів полягала в тому, щоб культивувати пам'ять про людей, які мають особливу заслугу – як для Вроцлава, так і для його мешканців. Таким є Ян Новак-Єзоранський, видатна постать. Варшавський повстанець, відомий варшавський кур'єр, а також багаторічний директор Радіо Вільна Європа – зрештою, недаремно на честь 25 років, коли він керував радіостанцією, бортовий номер трамваю 3325" –  пояснив президент MPK Wrocław Вітольд Возни.

Урочисте відкриття трамваю відбулося 26 червня. Перша зупинка вела до Оссолінеуму, з яким був пов'язаний Ян Новак-Єзоранський. Саме туди, в Національний інститут ім. Оссолінського до Вроцлава, згідно з його заповітом, було надіслано весь архів "кур'єра з Варшави".

Ян Новак-Єзьоранський — польський громадський діяч, політолог, політик, військовик Армії Крайової, емісар Уряду Польщі у вигнанні, багатолітній директор польського відділку радіо "Свобода", доктор кількох університетів.

З 1943 року він подорожував між Варшавою та Польським урядом в екзилі в Лондоні як кур'єр Головнокомандувача Армії Крайової. Після поразки Варшавського повстання йому вдалося втекти до Лондона, де після закінчення війни почав працювати на радіо BBC, а потім на радіо Вільна Європа. Найбільшу заслугу та славу він здобув як "Ян Новак" — саме під цим псевдонімом він вів кур'єрську діяльність військового часу, а в наступні роки використовував його також перед мікрофонами радіо.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.