Спецпроект

У Будапешті перейменували Московську площу

Депутати міських зборів Будапешта ухвалили рішення про зміну назви 26 міських об'єктів.

Про це повідомляє УНІАН з посиланням на офіційний сайт мерії Будапешта.

У результаті змін з карти міста зникає площа Москви - один їх найбільших транспортних вузлів угорської столиці, з`являються парки імені Папи Римського Івана Павла II і "короля рок-н-ролу" Елвіса Преслі.

Ім`я Елвіса Преслі присвоюється скверові в західній частині міста. Місце обране за підсумками голосування громадян. Співак заявляв про підтримку угорського антирадянського повстання 1956 року.

Московській площі повертають стару назву - за іменем прем'єр-міністра Угорщини Кальмана Селля, яке вона мала до 1951 року.

МЗС РФ вже висловив подив щодо цього перейменування. На брифінгу заступник директора департаменту інформації і преси МЗС РФ Олексій Сазонов зазначив, що "в умовах загального позитивного розвитку наших відносин з Угорщиною таке рішення викликає принаймні подив... Ми не бачимо в цій назві ніякого ідеологічного навантаження. Скоріше ім'я "Москва" втілює взаємний братський інтерес інших держав до Росії, до Москви".

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.