Анонс: презентація книги В'ятровича "З грифом "Секретно"

У Києві презентують книгу В'ятровича "Історія з грифом "Секретно".

Презентація відбудеться в понеділок, 14 листопада, о 18:30. Місце: книгарня "Є", вулиця Лисенка, 3. 

Ви матимете унікальну можливість зустрітися з автором та ще живими героям книги — фігурантами колись таємних справ радянської спецслужби.

Чому зраджували і чи зраджували? Чому ставали героями і чи справді були ними? Чому "всесильний КГБ" не втримав влади? Відповіді на ці питання десятиліттями ховали під грифами "Секретно". Сьогодні ж Володимир В'ятрович, який розсекретив архіви КГБ, розповідає про таємниці української історії.

Сюжет книги побудований на протистоянні СРСР та українського народу. Проте це не історія війни системи і руху, а історії людей по обидва боки цієї майже столітньої боротьби.

  • люди, які кидали виклик системі і люди, які були втіленням системи
  • щоденне життя таємних органів: фальсифікації, оперативні розробки, агентурні операції
  • глобальні інформаційні війни за українське минуле
  • механізми депортацій та нутрощі тюремної системи
  • поразка переможців — СРСР проти УПА
  • справжні причини Чорнобильської катастрофи
  • агонія спецслужби в останні дні СРСР

Учасники: кандидат історичних наук, директор Архіву Служби безпеки України (2008—2010) Володимир В'ятрович, громадські діячі, політв'язні і герої "Історії з грифом "Секретно" Євген Сверстюк та Василь Овсієнко, історик Іван Патриляк, керівник TCН.ua Вадим Осадчий та редактор рубрики "Погляди" ТСН.ua Орест Сохар.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.