20 вересня в історії

622 - переселення (хіджра) Мухаммеда та його прихильників з Мекки в Медіну

1246 - в Орді через відмову поклонятися ідолам - зображенню Чингізхана - убитий князь Чернігівський Михайло (великий князь Київський у 1236-1240 рр., Галицький у 1935-1936 рр.)

1378 - одночасно обрані два Папи Римські - Урбан VI і Клемент VII.
У католицькій церкві почалася велика смута (схизма), що тривала майже 40 років

1519 - початок навколосвітньої експедиції португальського мореплавця Фернана Магеллана.
Флотилія з п'яти суден під його командуванням вийшла з порту Санлукар-де-Баррамеда (гирло річки Гвадалквівір) на пошук південно-західної протоки, що з'єднувала б Атлантичний океан із "Південним морем"

1778 - народився Фадей (Фабіан Готліб Таддеус) Беллінсгаузен, російський мореплавець німецького походження.
Учасник першого російського навколосвітнього плавання (1803-1806 рр.), керівник першої антарктичної експедиції на шлюпах "Восток" і "Мирний", під час якої була відкрита Антарктида (1820)

1802 - у Росії замість колегій засновані перші міністерства.
На початковому етапі їх було вісім: військове, морське, закордонних справ, внутрішніх справ, юстиції, фінансів, комерції і народної освіти

1854 - бій між англо-франко-турецькими військами та росіянами на річці Альмі під час Кримської війни.
За перемогу англійським офіцерам вручено перші ордени королеви Вікторії

1862 - у Петербурзі з ініціативи піаніста Антона Рубінштейна заснована перша в Росії консерваторія

1870 - завершено об'єднання Італії.
Італійські війська зайняли Папську область та увійшли до Рима, який було проголошено столицею королівства. Папа Пій IX відмовився від переговорів із новою владою, пішов у свій палац у Ватикані й оголосив себе та своїх наступників на папському престолі "ватиканськими бранцями". Такий стан зберігався до 1929 р.

1874 - народився Микола Семашко, радянський партійний і державний діяч, нарком охорони здоров'я у 1918-1930 рр.

1883 - народився Григорій Зінов'єв (Овсій-Герш Радомисльський-Апфельбаум), радянський політичний і державний діяч, революціонер.
Уродженець Єлисаветграда (нині Кіровоград; у 1924-1932 рр. місто називалося Зінов'євськ).

Григорій Зінов'єв


У 1919-1926 рр. був головою виконкому Комінтерну. У 1922 р. разом із Каменєвим запропонував призначити Сталіна на посаду генерального секретаря ЦК ВКП (б). Утім уже в 1925 р. Зінов'єв від імені "нової опозиції" виступив проти Сталіна. У 1926 р. його було виключено з політбюро, відсторонено від керівництва виконкомом Комінтерну. Був засуджений до вищої міри покарання у справі "антирадянського об'єднаного троцькістсько-зінов'євського центру". Розстріляний 1936 р.

1893 - народився Сергій Єфремов, український військовий діяч, головнокомандувач національної оборони Карпатської України.
Від 1917 р. очолив загони гайдамаків, із 1918-го - в армії УНР (полковник). Був директором фінансів в уряді Карпатської автономії у складі Чехословаччини, у 1939 р. командував "Карпатською Січчю". Після поразки - на еміграції, помер у США

1899 - народився Леві Страусс, американський філософ німецько-єврейського походження, історик політичної філософії і культуролог, ідеолог неоконсерватизму

1918 - на 207-й версті Закаспійської залізниці есери розстріляли бакинських комісарів (26 діячів Бакинської комуни) - за "здачу" Баку турецько-азербайджанським військам

1919 - газета "Правда" висунула гасло "Пролетар, на коня!".
Згодом гасло трансформувалася в тост, яким завершують пиятики й інші посиденьки

"Комуніст має стати кавалеристом" - закликав плакат

1924 - на річці Десенка, закладено гідроелектростанцію, яка мала забезпечити електроенергією Київ та околиці

1928 - правлячим органом Італії оголошено Раду партії фашистів

1934 - радянський криголам "Літке" завершив перше плавання Північним морським шляхом, здійснене за одну навігацію

1939 - Червона армія взяла Ковель.
За інформацією радянського командування, протягом 17-20 вересня Червона армія роззброїла три піхотні польські дивізії, дві кавалерійські бригади, захопила в полон 60 тис. солдат та офіцерів.
Біля Львова Червона армія зустрілася з частинами німецького Вермахту, які вже впродовж майже тижня блокували в місті 15-тисячний польський гарнізон на чолі з генералом В. Лангнером. Унаслідок переговорів між радянським і німецьким командуванням німці відійшли з цього району, але цього дня частини німецької 10-ї танкової дивізії генерала Шааля внаслідок непорозуміння атакували радянських кіннотників 2-го кавалерійського корпусу РСЧА.
Після тижневих боїв із німцями перестало існувати півторатисячне польське угруповання генерала броні Соснковського у Брюховецьких лісах під Львовом.
Кілька перших спроб радянських військ відбити Львів у поляків були невдалими

1941 - під натиском німців радянські війська залишили районні центри Гельмязів Полтавської області і Красноград Харківської області

1942 - у Деражні на Хмельниччині підрозділи СС розстріляли 4 тисячі місцевих євреїв та циганів

1943 - радянські війська взяли районні центри Великий Токмак, Приазовське, Молочанськ Запорізької області, Ковалівка, Чутове, Яготин Полтавської області, Бобровиця та Михайло-Коцюбинськ Чернігівської області

1944 - війська 4-го Українського фронту вступили на територію Словаччини

1946 - відкриття першого Каннського кінофестивалю

1954 - скомпільована й запущена перша програма для ЕОМ, написана мовою фортран

1974 - кількість жертв урагану в Гондурасі сягнула 5 тисяч осіб

1979 - під час перебування імператора-канібала Жана-Беделя Бокасси з візитом у Лівії у Центральноафриканській імперії висадилися французькі десантники й забезпечили безкровний переворот, повернувши владу президентові Давіду Дако

1989 - у віці 71 року пішов у відставку перший секретар ЦК Компартії України Володимир Щербицький

1990 - Південноосетинська автономна область оголосила про своє відокремлення від Грузії, назвавшись окремою "радянською демократичною республікою" у складі СРСР - Південною Осетією

1991 - Верховна Рада України створила Службу національної безпеки України (нині - СБУ).
Першим пунктом постанови ліквідовувався КДБ УРСР

1992 - на референдумі більшість громадян Франції висловилася за вступ країни до Європейського Союзу

1993 - парламент Азербайджану ухвалив рішення про вступ до СНД

1995 - київське "Динамо" рішенням УЄФА усунуте від єврокубків на три роки, результат матчу з "Панатінаїкосом" 13 вересня в груповому турнірі Ліги чемпіонів (1:0) анульовано.
Це сталося після того, як іспанський суддя Лопес Ньєто обвинуватив динамівців у спробі підкупу арбітрів - зокрема, через дарування шуб та пропозицію 30 тисяч доларів за перемогу.
Згодом зверхники "Динамо" заявили про причетність до цієї провокації колишніх керівників клубу. Київський клуб допустили до кваліфікації Ліги чемпіонів уже в наступному сезоні - 1996/97

2002 - сходження льодовика Колка в Кармадонській ущелині в Північній Осетії. У результаті стихійного лиха загинув актр та режисер Сергій Бодров і знімальна група фільму "Зв'язковий"

2003 - на референдумі в Латвії громадяни проголосували за входження країни до Євросоюзу

2008 - унаслідок теракту, що стався в готелі "Марріот" у столиці Пакистану Ісламабаді, загинуло більше 53 осіб, у тому числі й посол Чехії, поранено 266 осіб

2011 - Верховна Рада скасувала перехід України на "зимовий" час, аби в останню неділю жовтня не переводити стрілки годинників на одну годину назад.
Відтак в Україні залишився постійний "неправильний" час - "літній". Аналогічне рішення раніше цього року ухвалили Росія й Білорусь.
Надалі в Україні час протягом півроку відрізнятиметься від середньоєвропейського на дві години, інші півроку - на одну годину

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (http://ledilid.livejournal.com/266042.html)

«Стежками предків»: українська Сяніччина

Цьогоріч у червні відбулася друга в своєму роді пошукова експедиція «Стежками предків», основна мета якої — фіксація культурної спадщини українців, які до середини ХХ століття жили на теренах сучасної південно-східної Польщі. Львів'яни, учасники експедиції, відвідали Сяніцький повіт, де за 7 днів зробили фото- та відеофіксацію близько 100 існуючих та неіснуючих сіл, щоб згодом сформувати популярний путівник для туристів та краєзнавців.

Чи здійснювала ОУН замах на Йозефа Геббельса?

У 2006 році в Україні вийшов доволі непогано зроблений десятисерійний документальний серіал Ігоря Кобріна «Собор на крові» про історію українського націоналістичного руху 1920-1940-х років. З нього можна отримати чимало цікавої інформації. Але навряд чи щось може зрівнятися за цікавістю з сенсаційною знахідкою творців серіалу: у червні 1934 році, здійснюючи вдалий атентат на міністра внутрішніх справ Польщі Броніслава Пєрацького, Організація українських націоналістів насправді мала на меті вбити... Йозефа Геббельса, який саме перебував 13-15 червня у Польщі з візитом!

Вбивства в Бабицях: авантюра з трагічним фіналом

Ввечері 2 липня 1951 року в школі чехословацького містечка Бабиці, де саме проходили партійні збори, пролунали постріли. Невелика група підпільців застрелила трьох функціонерів комуністичної партії. Постріли в школі стали кульмінацією історії, котра тягнулась декілька місяців і стала приводом для масового терору комуністичної партії проти місцевого населення.

Ніжин. Серпневі дні 1918-го

Влітку 1918 року на українсько-російському кордоні було неспокійно. На різних ділянках виникали локальні сутички. Більшовики намагались підривати Українську державу зсередини. У Чернігівській губернії одним із більшовицьких осередків стало село Жуківка