15 березня в історії

44 до н. е. - змовники на чолі з Марком Юнієм Брутом під час засідання сенату вбили римського імператора Гая Юлія Цезаря

Убивство Цезаря. Версія художника

493 - король Теодоріх заснував державу остготів зі столицею в Равенні

1079 - в Ірані запроваджено мусульманський календар

1493 - два з трьох кораблів першої експедиції Колумба повернулися в Іспанію, привізши в Європу перших індіанців

1767 - народився Ендрю Джексон, 7-й президент США.
Перший президент, обраний від демократичної партії; її засновник

1811 - Австрія оголошена банкрутом

1820 - Мен став 23-м штатом США

1867 - укладено угоду між австрійським імператором Францом Йоифом І та угорським національним рухом на чолі з Ференцем Деаком. За цим договором Австрійська імперія перетворилася на дуалістичну монархію - Австро-Угорщину

1892 - у США винахідник Джесс Рено запатентував ескалатор

1892 - засновано англійський футбольний клуб "Ліверпуль"

1906 - зареєстровано компанію "Роллс-Ройс"

1917 - імператор Микола II зрікся престолу на користь брата, великого князя Михайла Олександровича. Однак той відмовився прийняти корону.
У Росії сформовано Тимчасовий уряд на чолі з князем Георгієм Львовим

Михайло Олександрович (Романов), який міг стати царем Росії Михайлом ІІ, але не схотів



1917 - у ході Лютневої революції з Бутирської в'язниці в Москві звільнено Нестора Махна - майбутнього лідера українських анархістів

1919 - французи запровадили облоговий стан в Одесі

1919 - більшовики націоналізували театри України

1923 - припинив свою діяльність західноукраїнський уряд Євгена Петрушевича в екзилі (Австрія) - наступного дня після рішення Ради послів про передачу Галичини до складу Польщі

1924 - народився Юрій Бондарєв, російський радянський письменник, сценарист кіноепопеї "Визволення"

1927 - почалося будівництво Дніпрогесу

1933 - Гітлер проголосив Німеччину Третім рейхом - наступницею Священної Римської імперії германської нації та кайзерівської Німеччини; заборонив ліві газети та кошерну їжу

1935 - народився Леонід Єнгібаров, російський радянський цирковий артист, "клоун з осінню в серці", мім

1937 - у Чикаго відкрили перший банк донорської крові

1938 - на полігоні "Комунарка" в Московській області розстріляли за обвинуваченням в антидержавній змові Миколу Бухаріна, Олексія Рикова та деяких інших колишніх чільних більшовиків - фігурантів "третього московського процесу"

1938 - у Саудівській Аравії вперше виявили поклади нафти

1939 - німецькі війська зайняли Прагу. Окупація всієї Чехословаччини закінчиться наступного дня

1939 - у Хусті проголошено державну незалежність Карпатської України.
Також сейм (голова - Августин Штефан) прийняв Конституційний закон із державним устроєм у вигляді президентської республіки і символіку - гімн "Ще не вмерла", синьо-жовтий прапор, герб - ведмідь на білому й синьо-жовтому щиті з тризубом.
Обраний президентом Августин Волошин після проголошення незалежності звернувся з телеграмою до Адольфа Гітлера із проханням про визнання Карпатської України під охороною Рейху та недопущення її захоплення Угорщиною. При цьому угорці вже почали окупацію краю

Графіка короткого періоду незалежної Карпатської України

1944 - радянські війська зайняли Тульчин, Немирів та ін.

1945 - з аеропорту "Жуляни" в Києві відновилися регулярні рейси літаків за шістьма маршрутами

1946 - Рада народних комісарів СРСР перетворена на Раду міністрів

1953 - сесія Верховної Ради СРСР звільнила Миколу Шверника від обов'язків голови президії ВР СРСР у зв'язку з переходом на іншу роботу. Сесія обрала головою президії ВР Климента Ворошилова та призначила головою Ради Міністрів СРСР Георгія Маленкова

1953 - Військове і Військово-Морське міністерства СРСР перетворені в Міністерство оборони СРСР. Першим міністром оборони став Микола Булганін

1976 - Єгипет розірвав договір про дружбу з СРСР

1985 - зареєстровано перший домен у зоні .com (symbolics.com)

1990 - уперше встановлено офіційні зв'язки між СРСР і Ватиканом

1991 - у Верховній Раді УРСР уперше відбулася церемонія представлення глав консульських установ іноземних держав в Україні.
Консульські установи іноземних держав у Києві репрезентували генеральні консули Польщі, Болгарії, ФРН, Куби, румунії, Франції, США, Монголії, Чехословаччини

1993 - президія Верховної Ради України прийняла постанову "Про Декларацію про створення Парламентської асамблеї Чорноморського економічного співробітництва"

1993 - Міністерство юстиції зареєструвало Український центр Міжнародного ПЕН-клубу

1994 - у Білорусі ухвалена Конституція

2001 - чеченські терористи в повітрі захопили авіалайнер Ту-154 "Внуковських авіаліній", що летів рейсом Стамбул-Москва зі 162 пасажирами й 12 членами екіпажу.
Лайнер здійснив посадку в Медині (Сауд. Аравія); під час штурму саудівським спецназом були вбиті пасажир-турок, стюардеса-росіянка й один терорист, двоє - арештовані

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Левко Лук'яненко. Незалежність на день народження

Небагато світових політиків можуть похвалитися тим, що саме на їх день народження випадали доленосні події для їх країни. Саме така подія сталася у 1991-му. Україна стала незалежною. Левку Лук’яненку тоді виповнилося 63.

Макар Кушнір і його внесок у розбудову нації

Його вважають одним із провідних публіцистів доби українських національно-визвольних змагань. Він був активним співробітником і дописувачем газет "Нова Рада", "Трибуна", "Свобода", "Український голос", "Розбудова нації" та інших. Але журналістика й інформаційна діяльність – то була лише частина його багатогранної діяльності, здебільшого прихованої, яку навіть чекісти не змогли повністю відстежити й дослідити.

Парадоксаліст Прушинський та українське питання

Коли на полях Другої світової війни лунали канонади вибухів, Ксаверій Прушинський уже радив полякам не надто опиратися передачі Львова та Вільнюса українцям і литовцям. Це було задовго до Ґедройця, Мєрошевського та отця Маєвського. Тим самим він закономірно накликав на себе шквал критики з боку співвітчизників, чому не допомогли потім ані спроби пояснити свою логіку, ані обіпертися на авторитети. Проте це не змінює факту першості у виголошенні ідей, які потім трактуватимуться як примиренство.

Радянський ядерний колапс. Уривок із книги "Бомба у спадок" Мар’яни Буджерин

Після розпаду Радянського Союзу Україна успадкувала третій за потужністю ядерний арсенал у світі. Але разом з цією військовою потугою українська влада опинилася перед складною дилемою: чи варто відмовитися від зброї масового знищення в обмін на міжнародні гарантії, чи, попри загрозу міжнародної ізоляції, шукати шлях до утвердження себе як ядерної держави. Книжка "Бомба у спадок" Мар’яни Буджерин — це глибоке аналітичне дослідження цього вибору.