Спецпроект

Йосиф Зісельс для проєкту «Дисиденти» про самвидав, психіатричне насильство та Гельсінську групу

Для проєкту “Дисиденти” Йосиф Зісельс розповів про вплив самвидаву на формування критичного світогляду, про дослідження того, як совєтска владо використовувала психіатричні катування з політичною метою та про те, як Гельсінські групи намагалися зберегти своє існування й продовжити слідкувати за дотриманням прав людини.

"…навколо порушуються права. Ти починаєш читати про ці порушення, і хочеться допомогти збирати інформацію про ці порушення прав людини. Бо ти вже налаштований проти влади. Отим самвидавом, що виходив десятиріччями, ти налаштований проти влади. Ти починаєш шукати це. І знаходити".

"…я ніколи не займався політичною діяльність. Для мене це було налаштування мого сумління. Це не політика була — це робота сумління. Ти допомагаєш тим, кого обманюють, правдою. І допомагаєш тим, проти кого свавілля, репресії, допомагаєш їм просто вижити. У чому тут політика?"

Довідка:

Йосиф Зісельс — український правозахисник, дисидент. 

1978 року вступив в Українську Гельсінську групу. Того самого року був заарештований і засуджений до 3 років позбавлення волі в колонії посиленого режиму за "наклепницькі вигадки, що порочать радянський державний і суспільний лад". 1984 року знову засуджений до 3 років позбавлення волі в колонії суворого режиму. 1987 року відмовився від запропонованої амністії, оскільки не хотів підписувати зобов'язання з відмовою від політичної діяльності.

"От що таке впертість і як вона важлива для дисидентського характеру".

Відео створене в рамках проєкту "Дисиденти".

Книгу "Дисиденти" можна завантажити тут.

Дізнатися більше про дисидентів і проєкт можна на сайті "Історична правда".

Проєкт підготовлено за підтримки Українського культурного фонду. Позиція Українського культурного фонду може не збігатися з думкою авторів.

#Дисиденти

Чому сьогодні важливо говорити про дисидентів?

Вступне слово головного редактора "Історичної правди" Вахтанга Кіпіанi.