Спецпроект

У Запоріжжі відкрили пам'ятник легендарному авіаконструктору

У Запоріжжі на Капустяному кладовищі відбулося урочисте відкриття пам'ятника видатному українському конструктору авіаційних двигунів, голові запорізького конструкторського бюро "Івченко-Прогрес", Герою України Федорові Муравченку.

Відзначити річницю з дня смерті "батька" авіаційних двигунів, встановлених на ряді сучасних авіалайнерів, прибули делегації авіаконструкторів з України та Росії.

У відкритті пам'ятника Муравченку взяло участь кілька сотень його учнів, друзів і колег з України і Росії, повідомляє "Інтерфакс".

За словами учнів Героя України, "в роки розпаду СРСР Ф. Муравченко зберіг інтелектуальний потенціал свого конструкторського бюро і не допустив знищення галузі авіаційного моторобудування".

"Федір Муравченко увійшов в історію авіаційного моторобудування всього світу. У складних умовах, в яких ми опинилися в 90-у роки, колектив його конструкторського бюро зберіг потенціал. І завдяки йому ми сьогодні на пострадянській території маємо тільки два КБ, які продовжують працювати", - сказав президент російської Асоціації "Союз авіаційного двигунобудування ".

Федір Муравченко, український конструктор авіадвигунів

За словами Чуйка, десятки літаків у світі мають двигуни, у створенні яких брав участь українець: "Двигунами його команди оснащені літаки Ан-72, Ан-74, Як-42. Особливо варто відзначити іще одне дітище Муравченко - двигун Д-18 для найбільш вантажопідйомного літака в світі - Ан-124".

Як зазначили на відкритті пам'ятника присутні, найкращий пам'ятник конструктор установив собі сам: "це його двигуни, які піднімають у небо літаки в десятках країн світу".

Федір Михайлович Муравченко помер 8 лютого 2010-го у віці 81 рік.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.