Гітлер, Голокост та Ізраїль стали найсуперечливішими темами Вікіпедії

Оприлюднені найсуперечливіші теми на Вікіпедії. Науковці проаналізували зміни та правки, внесені до статей, щоби виявити, з приводу яких тем дописувачі енциклопедії найбільше сперечаються.

Наприклад, на англомовній версії сайту найбільше суперечок точиться навколо статей про екс-президента США Джорджа Буша та анархізм, повідомляє Кореспондент.

Дослідники виявили, що, крім локальних суперечливих тем, є такі, що викликають глобальні дебати, наприклад Ісус чи Бог.

Наступне заплановане дослідження має виявити, як висвітлення цих тем змінювалося в часі.

"Редакторські війни"

Учасники дослідження з Оксфорду та трьох інших інституцій проаналізували зміни сторінок та виявили так звані "редакторські війни", тобто ситуації, коли одні редактори майже повністю видаляли правки інших.

Дослідники вважають, що акцент на цьому аспекті допоміг ефективніше виявити найсуперечливіші теми, аніж просто аналіз статей, які найбільше змінювалися. Автори дослідження кажуть, що велика кількість оновлень сторінки може свідчити лише, що ця тема розвивається.

Натомість найсуперечливіші сторінки - це ті, де постійно прибираються і додаються слова чи речення.

Науковці проаналізували Вікіпедію 10 мовами, зокрема англійською, іспанською, арабською та чеською. За основу взяли дані за 2010 рік.

Найбільш суперечливими темами 10-ти мов були:

  • Ізраїль
  • Адольф Гітлер
  • Голокост
  • Бог

Крім того, часто виникали суперечки щодо Ісуса, пророка Мухаммеда та християнства.

Аналіз також виявив чимало регіональних суперечностей. Наприклад, у Франції найбільше дебатів точиться навколо постаті Сеголен Руаяль.

У майбутньому науковці хочуть проаналізувати новіші дані та створити мапу "редакторських воєн".

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.