АНОНС: Науковців запрошують зголошуватися на круглий стіл до 100-річчя Української революції

24 березня Державний історико-культурний заповідник "Межибіж" організовує круглий стіл "Українська революція 1917-1921 рр. Передумови, процеси, наслідки, уроки".

Захід приурочено до 100-річчя початку Української революції 1917–1921 років. До участі запрошуються фахівці в різних галузях науки, чиї доповіді стосуватимуться одного з тематичних напрямків круглого столу.

Робота планується за такими напрямами:

- Революційні процеси на Поділлі та в Меджибожі в другій половині ХІХ ст. – 20-х рр. ХХ ст.

- Українське державотворення 1917-1921 рр.: концепції та проблеми.

- Міждержавні стосунки доби Української революції. Україна на перетині геополітичних інтересів та імперських амбіцій.

- Особистості Української революції на Поділлі та в Меджибожі.

- Культура та освіта в добу революції 1971–1921 рр.

- Економіка, господарство, повсякденне життя в Україні 1917-1921 рр.

- Етнонаціональні та етноконфесійні стосунки доби Української революції революції.

- Події Української революції 1917–1921 рр. в сучасній науковій літературі. Історіографія та джерелознавство.

- Тематика Української революції 1917–1921 рр. і державотворчих процесів у експозиціях музеїв України.

- Рецензії, повідомлення.

Заявлені тематичні блоки не є вичерпними і можуть доповнюватися. Робочі мови конференції – українська, польська, англійська, російська.

Кінцевий термін подачі матеріалів – 17 березня 2017 року.

Подати заявку можна, заповнивши форму за посиланням

Вояки українізованого 34-го армійського корпусу (1-го українського корпусу). Меджибіж, вересень 1917 року. З колекції В. Д. Подгорного

П’ятниця, 24 березня, 10.00

Місце: Державний історико-культурний заповідник "Межибіж" (смт. Меджибіж Летичівського р-ну, Хмельницької обл, вул. Замкова, 1).

Додаткова інформація: Сергій Щур.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.