У лікарні на Франківщині знайшли написи в'язнів НКВД. ВІДЕО

У Єзуполі Івано-Франківської області в місцевій лікарні знайшли двері від карцеру з написами жертв НКВД.

Раніше на місці медичного закладу була в’язниця. Утім прізвища та тризуби, які арештанти викарбували на дверях, досі ніхто не помічав. У радянські часи їх намагалися ретельно зафарбувати, повідомляє місцевий "Канал 402".

"Фарбували, фарбували, а потім я побачив. Може й не розуміли значення. Це ж тризуб був, а за тризуб за радянської влади по голівці не гладили", - говорить головний лікар Єзупільської лікарні Михайло Запухляк.

Кілька років тому ексгумували на подвір'ї лікарні рештки 225 осіб. Тут розташовувалася в'язниця.

Історики сподіваються, що завдяки написам, які викарбували на дверях, удасться визначити імена людей, яких тут ув'язнювали.

Двері відреставрують та передадуть до  Івано-Франківського музею визвольної боротьби, де вони стануть частиною екпозиції.

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.