In memoriam. Помер перший космонавт незалежної України

Сьогодні в Києві на 68-му році життя помер перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк.

Каденюк помер раптово під час пробіжки у столичному районі Царське село, передає "Радіо Свобода".

У Департаменті охорони здоров'я КМДА на запит "Громадського" підтвердили цю інформацію. "Швидка допомога" прибула відразу, однак лікарям лишалося тільки констатувати смерть.

Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман висловив співчуття рідним і близьким Леоніда Каденюка.

Офіційно про обставини та причини смерті відомостей поки немає. 

Перший космонавт незалежної України, генерал-майор Військово-повітряних сил, кандидат технічних наук і депутат Верховної Ради 4-го скликання Леонід Каденюк народився 28 січня 1951 року в селі Клішківці Чернівецької області у родині сільських вчителів.

Він навчався у Чернігівському вищому військовому авіаційному училищі льотчиків імені Ленінського Комсомолу за кваліфікацією льотчик-інженер. Згодом здобував освіту у Московському авіаційному інституті.

Уперше до загону космонавтів його відібрали у 25-річному віці. Тоді, у серпні 1976 року, він став частиною групи багаторазової космічної системи "Буран".

 Леонід Каденюк - курсант. Фото: cheline.com.ua

Після розпаду СРСР Каденюк спочатку прийняв російське громадянство, але в 1995-му отримав громадянство України.

У групу космонавтів Національного космічного агентства України його відібрали в 1995 році. Каденюк пройшов підготовку до космічного польоту в НАСА на американському космічному кораблі багаторазового використання "Шаттл". Він був спеціалістом з корисного навантаження.

У листопаді 1997 року Каденюк здійснив перший космічний політ. Йому було 44 роки. У період із 19 листопада по 5 грудня 1997 року він перебував на американському багаторазовому транспортному космічному кораблі "Колумбія" місії НАСА. 

Під час польоту Каденюк виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досліду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох. 

Мета такого експерименту полягала у вивченні стану невагомості на фотосинтетичний апарат рослин і т.д. Крім цих експериментів в космічному польоті виконувалися експерименти Інституту системних досліджень людини з тематики "Людина і стан невагомості".

Каденюк — автор п’яти наукових праць, у 2009 році видав книгу під назвою "Місія – Космос".

Нагадаємо, першим космонавтом-українцем на орбіті був Павло Попович у 1962 році.

Читайте також про український космос:

Павло Попович. Перший український космонавт

1962: першого українського космонавта зустрічають у Києві

Музей космонавтики на батьківщині Сергія Корольова. ФОТО

Політичний марафон: від кандидата до депутата

"Із задоволенням можу констатувати той факт, що на виборчу компанію я не витратив ані копійки, Сьогодні це звучить, мабуть, одіозно, але так дійсно було".

Інший першотравень. Маївка з шашликами як київська традиція

Як в Києві святкували перше травня за триста років до появи дня міжнародної солідарності трудівників

Прапори УНР у Севастополі: правда, яку намагалися стерти з історії

Крим вже був українським — і ми вже його визволяли. 1918 рік, прапори УНР у Севастополі, добровольці, які ішли в бій із романтикою в серці. Про той забутий тріумф і його значення для сучасної боротьби розповідає історик Сергій Громенко, кандидат історичних наук, автор книги "Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."