На Львівщині впіймали вандалів, які обезголовили пам'ятник Шевченку

У райцентрі Стрию на Львівщині спіймали вандалів, які відрізали голову пам'ятнику Тарасові Шевченку.

Зловмисників спіймали 13 лютого. Це виявилися воє місцевих молодиків, які вже мали судимості. Голову Кобзареві відрізали, аби здати цінну мідь на брухт. У підпільному пункті приймання металу її і знайшли, повідомляє "ТСН".

Голову пам'ятника Шевченка вони відтяли в ніч проти 12 лютого.

Так виглядає стрийський Шевченко зараз. Кадр із сюжету ТСН. 

Парк, де стоїть Шевченко розташовується на околиці міста, він малолюдний і в темряві майже не освітлений. Постамент без голови помітили лише наступного дня. 

Памятник Кобзареві встановили тут 60 років тому. Увесь цей час його ніхто не чіпав. Крадіжки і руйнування почали торік восени.

"Спочатку добралися до ніг, то були черевики у міді, вони обрізали нижню частину черевиків і видно по всіх даних здали на металобрухт. Другий був випадок - добралися до плечей. Плечі - більший обсяг міді і по куску вони різали, раз, другий раз і третій", - розповідає заступник міського голови Стрия.

За фактом нищення пам’ятки поліція відкрила кримінальне провадження. Винуватцям загрожує до 5 років позбавлення волі. У мерії ж, аби не було спокуси, уже найближчим часом мідного Кобзаря планують замінити бетонним.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.