Біля Хортиці виявили шлюпку XVIII століття

Підводні археологи в акваторії Старого Дніпра біля острова Хортиця виявили плоскодонний транспорт XIX ст. та невеличку шлюпка часів російсько-турецької війни 1735-1739 рр.

З 27 лютого по 2 березня цього року в акваторії Старого Дніпра біля острова Хортиця відбувалася підводна експедиція з дослідження об`єктів культурної спадщини Національного заповідника Хортиця під керівництвом к.і.н. Дмитра Кобалія.

 

Експедиція відбулася в співпраці з Центром підводних досліджень Київського національного університету ім.Т.Г. Шевченка та клубом "Navarex" з м.Одеса.

Робота під водою в зимовий період вимагає особливого спорядження та витримки. Але, на відміну від теплого періоду, - видимість на дні сягає до 4-5 метрів. Це дозволяє побачити об`єкти в їх перспективі та розмірах.

Було знайдено плоскодонний транспорт XIX ст. та невеличка шлюпка часів російсько-турецької війни 1735-1739 рр. За допомогою методів фотограмметрії створено 3-D моделі для вивчення стану археологічних об'єктів. Роботи проводилися в неінвазивний спосіб.

Такі зимові дослідження будуть проводитися щороку, оскільки на дніпровому дні є чимало об'єктів культурної спадщини, що потребують збереження.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.