Серіал "Колапс" номіновано на Шевченківську премію

Комітет Національної премії імені Тараса Шевченка оголосив список кандидатур на здобуття премії у 2023 році

Як повідомляє Укрінформ,  Комітет Національної премії імені Тараса Шевченка оголосив список кандидатур на здобуття премії у 2023 році.

 

Головну культурну нагороду України вручать митцям у сферах літератури, літературознавства та мистецтвознавства, журналістики, музичного і візуального мистецтв, кіно та театру.

Серед номінантів - документальний серіал "Колапс. Як українці зруйнували імперію зла", автор сценарію - Олександр Зінченко, режисер - Сергій Лисенко.

Серіал розповідає про вихід України з СРСР та роль українців у його розпаді. Телевізійна прем'єра серіалу відбулася 23 серпня 2021 року. 

Окрім, "Колапсу" у номінації "Кіномистецтво" на премію також претендують:

  • телевізійний серіал "Мама", автори: Олеся Жураківська, Валентина Руденко, Тарас Ткаченко, Тетяна Куц, Вікторія Горенштейн;
  • повнометражний ігровий фільм "Клондайк", автор: Марина Горбач;
  • фільм "Земля блакитна, ніби апельсин", авторка: Ірина Цілик.

Переможців премії за номінаціями оголосять у березні 2023 року. 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.