АНОНС: Свято нагородження Премією «За збереження історичної пам’яті» імені Леся Танюка

Захід відбудеться 3 квітня о 17:00 у Центрі Леся Курбаса

Премія імені Леся Танюка "За збереження історичної пам'яті" заснована 2018 року Громадською організацією "Всеукраїнська правозахисна організація "Меморіал" імені Василя Стуса", Національним Центром Театрального Мистецтва ім. Леся Курбаса, видавництвом "Дух і Літера".

Вона присуджується щороку авторам (літераторам, митцям,режисерам, громадським діячам, дослідникам, історикам, науковцям, ), незалежно від місця проживання, за особливий внесок в українську культуру та історію та за стійкість громадянської позиції. Лауреат Премії імені Леся Танюка отримає: відзнаку - символ нагороди (худ. С. Маслобойщиков; тритомник Леся Танюка (обрані твори) плюс книжкову нагороду від видавництва "Дух і Літера".

Кандидатів на Премію висувають члени журі у складі:

Корнієнко Неллі – мистецтвознавець, соціолог художньої культури, культуролог, синергетик, доктор мистецтвознавства, академік НАМУ, засновник і генеральний директор НЦТМ ім. Леся Курбаса.

Моркляник Богдан – Перший заступник Голови Правління "Меморіалу", громадський діяч, доктор технічних наук.

Баланюк Юрій – заступник Голови Правління "Меморіалу", Голова Національного агентства кваліфікацій.

Фінберг Леонід – директор Центру досліджень історії та культури східноєвропейського єврейства, головний редактор видавництва "Дух і Літера" НаУКМА.

Маслобойщиков Сергій – графік, сценограф, режисер театру і кіно.

Самолевська Ольга - кінорежисер-документаліст, сценарист і поет. Лауреат міжнародних та національних кінофестивалів.

Буковський Сергій – кінорежисер, Лауреат Національної премії України ім.Тараса Шевченка, Народний артист України.

Стяжкіна Олена - письменник, публіцист, доктор історичних наук.

Куликов Андрій – журналіст, редактор, радіоведучий, телеведучий, актор, медіа-експерт.

Крижанівський Володимир – політик і дипломат, Перший Надзвичайний і Повноважний Посол України в РФ, Експерт Програми сприяння Парламенту.

Казарин Володимир - доктор філологічних наук, професор, ректор Таврійського національного університету імені В.І.Вернадського.

Тримбач Сергій – кінокритик, кінознавець, кіносценарист. Чинний голова Національної спілки кінематографістів. Лауреат Державної премії України ім.. О.Довженка.

Чернілевський Станіслав – поет, письменник, кінорежисер, сценарист, педагог.

Танюк Оксана – (секретар Премії) – мистецтвознавець, письменник, драматург.

Вхід на подію вільний!

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.