Вперше у світовій кіноіндустрії в українському фільмі актор зіграв засновника хасидизму

Фільм "Довбуш" вийде на екрани 24 серпня 2023 року в День Незалежності України.

Про це на своїй фейсбук-сторінці повідомила кастинг-директорка Алла Самойленко, яка співпрацювала із Саніним над створенням фільму, пише Детектор медіа. 

Раббі Ісраель бен Еліезер, більш відомий як "Бааль Шем Тов" ("Володар Доброго Імені") або скорочено БЕШТ, став однією з дійових осіб у новому українському фільмі "Довбуш" (2023). Його роль виконав американський актор Лузер Тверскі, який є нащадком видатного єврейського мудреця. Це перший випадок у світовій кіноіндустрії, коли актор зіграв засновника хасидизму та великого єврейського мудреця.

"Один з найважчих пошуків актора в моїй фільмографії стався саме на стрічці "Довбуш". Шукала я небагато-немало, самого БЕШТа. …Шукала в Європі, в Ізраїлі. Випадково один з колишніх хасидів, німецький актор, відправив мене до Лузера Тверскі. Поки я пишу про це, в мене містичний холодок по шкірі досі. Я записувала з ним самопроби, проби онлайн, не знаючи, що він прямий нащадок БЕШТа", — написала Алла Самойленко.

Відомий український режисер Олесь Санін зняв фільм "Довбуш" у стилі історичного бойовика. У фільмі багато батальних сцен, драматичних поворотів, кохання та гарної природи Карпат. Лінія взаємин Довбуша з БЕШТом додає фільму філософсько-містичні інтонації.

Санін розповів в інтерв'ю українському телебаченню: "Для глядачів цього фільму буде великим відкриттям дізнатися про те, що є цілий єврейський епос про дружбу Бешта з Довбушем. Коли він проповідував, у нього в руках була люлька Довбуша".

Довбуш керував великим загоном опришків - повстанців-гуцулів, коли вони боролися з гнобленням у 1738-1745 роках. У той час у тих самих районах карпатських гір жив і починав проповідувати раббі Ісраель Бааль Шем Тов.

Фільм "Довбуш" вийде на екрани 24 серпня 2023 року в День Незалежності України - за три дні до 325-річчя рабі Ісраеля Бааль Шем Това, який народився 27 серпня 1698 року (єврейська дата його народження - 18 Елуля - випадає на 4 вересня 2023 року).

 

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.