Генерал-губернаторка Канади вибачилася за нагородження члена "Ваффен-СС" Орденом Канади

Йдеться про колишнього президента Світового конгресу українців Петра Саварина.

Про це пише у National Post.

Офіс генерал-губернатора Канади висловив глибокий жаль з приводу того, що людина з Альберти, яка воювала на боці нацистського підрозділу під час Другої світової війни, у 1987 році була нагороджена Орденом Канади.

Заява генерал-губернаторки Мері Саймон стосувалася Петра Саварина – канадського юриста українського походження, ректора Університету Альберти з 1982 по 1986 рік та колишнього президента Світового конгресу українців, який у той час називався Світовим конгресом вільних українців. Він також був президентом Асоціації прогресивних консерваторів Альберти та віцепрезидентом Прогресивно-консервативної партії Альберти.

"З глибоким жалем ми визнаємо, що пана Пітера Саварина було призначено до Ордену Канади в 1987 році, і ми висловлюємо наші щирі вибачення канадцям за будь-які страждання чи біль, які могло спричинити його нагородження", — йдеться в заяві.

Петро Саварин народився у селі Зубрець Бучацького повіту, тепер Бучацький район Тернопільської області. Під час Другої світової війни він був добровольцем у складі дивізії Ваффен-СС "Галичина" — підрозділі, створеному нацистами для боротьби з Радянським Союзом.

У 1949 році він емігрував до Канади, де був активним членом "Братства колишніх вояків 1-ї УД УНА" та громадським і політичним діячем.

Петро Саварин помер 6 квітня 2017 року в Едмонтоні, і відповідно до статуту Ордена Канади його нагорода була автоматично скасована. 

 

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.