У Києві презентували збірник документів про репресії проти сіоністів 1937–1938 років

У Київському національному університеті імені Тараса Шевченка презентували видання «Операція органів НКВС УРСР проти сіоністів 1937–1938».

Про це повідомляє Державна архівна служба України.

Збірник документів підготував Галузевий державний архів Служби безпеки України спільно з Інститутом історії України НАН України за сприяння Леоніда Невзліна та Фонду "Надав". 

У ньому вперше публікуються інформаційні матеріали, процесуальні документи слідства органів держбезпеки та інші документи зі свідченнями про масову репресивну акцію комуністичного режиму проти єврейської меншості, що тривала з грудня 1937 року до грудня 1938-го.

Презентація відбулася за участі декана історичного факультету університету Івана Патриляка, директора ГДА СБУ Андрія Когута та інших членів авторського колективу.

 

Жіноче обличчя Норильського повстання

65 років тому 26 травня розпочалося Норильське повстання політичних в’язнів ГУЛАГу. Найдовше в історії – тривало 72 дні: до 4 серпня 1953 р. Його особливістю була активна участь у ньому жінок 6-ї жіночої зони, більшість з яких – українки.

Хрест Симона Петлюри – капеланам Армії УНР

У червні 1944-го в Рівненському рибтресті в одній із шухляд столу працівники знайшли дві грамоти до Хреста Симона Петлюри. Цупкі аркуші бланків із тризубом, оригінальною печаткою червоного кольору та фразою "Іменем Української Народної Республіки…" не могли не привернути увагу й не насторожити.

Військовий цвинтар у Львові. Що стало предметом суперечки

Львів майже щодня прощається із загиблими захисниками. На Марсовому полі вже поховані близько 800 Героїв, які віддали своє життя у російсько-українській війні. Це місце стало символом відваги й самопожертви, що нагадує про високу плату за свободу. У Львівській міськраді оголосили конкурс та обрали проєкт військового цвинтаря, який має стати місцем "сили та спокою". Натомість у місті почалися жваві суперечки щодо вибору проєкту-переможця.

Як гетьман Скоропадський 8 років водив за носа чекістів

Операція ГПУ УССР під назвою "Т-3" розтягнулася в часі майже на десять років. Чекісти встановили оперативний контакт з генерал-хорунжим Армії УНР Миколою Гоголем-Яновським. Його контакти і листування з Сергієм Шеметом, провідним діячом гетьманського руху за кордоном, наближеною до гетьмана особою і багаторічним особистим секретарем Павла Скоропадського, неабияк зацікавили чекістів. В ГПУ йому дали оперативне псевдо "Українець".