IN MEMORIAM: Помер голова Київського товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса Роман Круцик

На 79-му році відійшов у вічність Роман Круцик, багаторічний голова Київського товариства "Меморіал" ім. Василя Стуса

Про це повідомив його товариш Володимир Ковальчук, передає Правда.іф.

"Він ввійде в історію України, як той хто розпочав пошуки в 1989р. жертв комуністичних репресій 1939-1941 в "Дем'яновому Лазі". Я був очевидцем того дня, коли п.Роман Круцик якось весною 89-го запропонував мені піти в поле і разом з Іваном Павликівським, був також історик Ігор Андрухів, і ще кілька чоловік, і вони почали розповідати й показувати місця можливих захоронень. Через кілька місяці світ довідався про страшні злочини сталінського режиму...", - написав Володимир Ковальчук

Народився Роман Миколайович Круцик в с.Яблунів на Івано-Франківщині 6 липня 1945 року. 

Закінчив Львівський технікум залізничного транспорту та юридичний факультет Львівського державного університету ім. І.Франка.

З 1988 р. — член УГС, голова першого в Івано-Франківській області осередку Т-ва "Меморіал"; пізніше — голова Івано-Франківської обласної організації товариства "Меморіал". Працював над дослідженням масових поховань жертв комуністичних репресій в урочищі Дем'янів Лаз на Івано-Франківщині.

1992 — був одним із засновників Конґресу українських націоналістів (КУН), очолив Івано-Франківську обласну орґанізацію КУН.

З 1999 року очолює Київську міську організацію Українського добровільного історико-просвітницького правозахисного благодійного т-ва "Меморіал" ім. В.Стуса.

Під час парламентських виборів 2006 року займав 6-е місце в виборчому списку Всеукраїнського об'єднання "Свобода".

2006–2007 — виконував обов'язки заступника голови Українського інституту національної пам'яті.

2007 — за його активної участі в Києві створено Музей совєтської окупації України, та стає його директором.

Парастас за Романом Круциком відбудеться 23 грудня о 17.00 в "Будинку смутку" в Івано-Франківську за адресою вул. Ребета. Похоронна процесія розпочнеться 24 грудня о 10.00 на цвинтарі в "Дем' яновому Лазі".

 

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.