В Росії хочуть запровадити День пам'яті жертв геноциду радянського народу

В Росії може з'явитися нова офіційна дата - День пам'яті жертв геноциду радянського народу.

Про це пише низка російських ЗМІ.

Зазначають, що законопроєкт знаходиться на стадії розробки, і депутати ще не визначилися з датою. Це може бути 19 квітня — цього дня 1943 року вийшов указ про покарання нацистів, винних у вбивствах та катуваннях радянських громадян. Або 8 лютого — 1946 року цього дня обвинувач від СРСР Роман Руденко виступив із вступною промовою на Нюрнберзькому процесі.

Про те, що під час Другої світової війни від геноциду постраждали не лише євреї, а й громадяни Радянського Союзу, у російських політичних та наукових колах почали говорити лише нещодавно.

У 2023 році Слідчий комітет РФ почав доводити геноцид радянського народу у Калузької області. У лютому 2024 року суд визнав геноцидом народів СРСР злочини нацистів у Курській області. А в березні 2023 року Держдума ухвалила заяву про визнання геноциду народів СРСР у 1941-1945 роках.

 

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.

"Звичайний фашизм": розбір тез про "священную войну" Росії проти України та Заходу

Один із важливих етапів у формуванні російської квазірелігійної доктрини "русского мира", яка за задумом має стати офіційною державною та релігійною ідеологією путінської Росії, відбувся 27 березня 2024 року. У цей день сталася знакова подія – у Залі церковних соборів Храму Христа Спасителя у Москві під головуванням Московського патріарха Кирила було офіційно затверджено "Наказ XXV Всесвітнього російського народного собору", який отримав назву "Настоящее и будущее Русского мира".

Німецька весна на Слобожанщині: війська кайзера та українські гайдамаки в спогадах місцевих

Весна 1918 року. Імперська армія Німеччини та Збройні сили Австро-Угорщини разом з Армією УНР звільняють Українську Народну Республіку від більшовиків. Українсько-німецький наступ пролягав через Слобожанщину і зупинився в районі села Лиски. Публікуємо спогади місцевих мешканців, які були свідками визволення Харківщини.