АНОНС: "Дохристиянські вірування України"

6 червня в Національному музеї історії України відкриється виставка "Дохристиянські вірування України".

Про це інформує Національний музей історії України.

Мета виставки - показати розмаїття уявлень та ідей, що існували у давніх мешканців території України від кам'яної доби й до утвердження християнства.

Виставка розповідає про зародження релігійних вірувань; обряди та ідеї пов'язані зокрема з життям людини (народження, одруження, смерть), її житлом; про давні сакральні місця і їх шанування; про те, якими люди уявляли собі давніх божеств, служителів культу; про уявлення наших пращурів про світобудову і про місце людини у Всесвіті.

На виставці представлено понад 500 оригінальних експонатів з колекції Національного музею історії України. Це, зокрема орнаментована лопатка мамонта, трипільські статуетки та біноклеподібні посудини, скіфське бронзове навершя з фігуркою Папая та намиста знатної скіф'янки з Мелітопольського кургану, глек-"календар" черняхівської культури, прекрасні взірці античного посуду з Піщаного та багато інших вражаючих археологічних пам'яток.

Відкриття виставки приурочене до Національного дня Швеції, завдяки благодійним внескам якої проєкт став можливим.

Урочисте відкриття відбудеться 6 червня о 16:00. Виставка працюватиме до кінця 2024 року (з можливістю продовження).

 

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.