АНОНС: Презентація книги Ігоря Гирича "Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності"

15 серпня у Києві відбудеться презентація книги доктора історичних наук Ігоря Гирича "Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності", яка вийшла друком у видавництві "Кліо".

Про це інформує Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого.

Праця є збіркою інтелектуальних біографій десяти визначних українських істориків-мислителів другої половини ХІХ-початку ХХІ століть, які розвивали національне державницьке ставлення в часи російської окупації України та підготували ідейні основи для здобуття незалежності нашою державою – Михайла Грушевського, Ольґерда Бочковського, В'ячеслава Липинського, Володимира Антоновича, Олександра Кониського, Євгена Чикаленка, Сергія Єфремова, Андрія Жука, Ярослава Дашкевича, Сергія Білоконя.

За результатами Всеукраїнського рейтингу "Книжка року-2023" у номінації "Минувшина" видання Ігоря Гирича "Сіячі. Українські інтелектуали, які пробудили ідею незалежності" отримало звання переможця.

На захід запрошені представники видавництва "Кліо".

Коли: 15 серпня о 16:00

Де: вул. Грушевського Михайла, 1

 

Теми

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.