АНОНС: Лекція Олексія Сокирка "Гетьманщина й Мілітарна революція в ранньомодерній Європі"

Кафедра історії УКУ запрошує 23 вересня у Львові на лекцію історика Олексія Сокирка "Гетьманщина й Мілітарна революція в ранньомодерній Європі".

Про це інформує УКУ.

Лекцію присвячено переосмисленню процесів становлення та розвитку державних і військових інститутів Гетьманщини на тлі Мілітарної революції в ранньомодерній Європі.

2023 року у видавництві "Темпора" побачило світ фундаментальне дослідження Олексія Сокирка "Козацький Марс: Держава та військо Козацького Гетьманату в добу Мілітарної революції, 1648–1764". Автор шукає місце Козацької України на арені загальноєвропейської історії, сповненої складних і суперечливих процесів. Монографія "Козацький Марс" була удостоєна Міжнародної премії Івана Франка (Україна, 2024), Премії імені Леся Танюка "За збереження історичної пам'яті" (Україна, 2024) та Відзнаки "Przeglądu Wschodniego" (Польща, 2024).

Олексій Сокирко — історик, публіцист, кандидат історичних наук, доцент історичного факультету Київського національного університету ім.Т.Шевченка, автор книжок "Лицарі другого сорту: наймане військо Лівобережної Гетьманщини, 1669-1726 рр." (2006), "Тріумф в час Руїни. Конотопська битва 1659 р." (2008), "На варті булави. Надвірні війська українських гетьманів середини XVII — другої половини XVIII ст." (2018), "Кулінарна мандрівка в Гетьманщину: Секрети й таємниці староукраїнської кухні середини XVII — XVIII ст." (2021).

Коли: 23 вересня, 15:00

Місце проведення: Паркова авдиторія (127) Центру Шептицького УКУ (м. Львів, вул. Стрийська 29А).

 

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.