Служба зовнішньої розвідки України опублікувала збірку про українську еміграцію 1940–1970-х років

Служба зовнішньої розвідки України представляє збірку «Українська еміграція 40–70-х років минулого століття в архівних документах радянських спецслужб», підготовлену Галузевим державним архівом СЗРУ.

Про це інформує Служба зовнішньої розвідки України.

Діяльність радянських репресивних органів досліджена ще недостатньо. Ця тема тривалий час була закритою, а архіви чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср не були доступними для науковців і публіцистів, а також усіх, хто цікавиться історією України.

Як результат перегляду, розсекречення та вивчення архівних справ – до цього тематичного видання відібрано окремі матеріали, які свідчать про цілеспрямовану роботу органів чк/дпу/нквс/мдб/кдб срср зі стеження за діячами української еміграції, політики, науки, культури, їхніми близькими і рідними за кордоном, збирання інформації про місця їхнього проживання, пересування, проведення заходів та планування спеціальних операцій із їхньої компрометації.

У збірнику вперше в науковий обіг вводяться надзвичайно цікаві архівні документи, що допомагають відкрити нові сторінки історії України. Так, до цього видання увійшли здебільшого окремі довідки, повідомлення, доповідні записки радянської розвідки.

Загалом опубліковано 143 документи з дотриманням хронології. Кожен документ має назву і відповідні пошукові відомості, де зазначено номер фонду, справи, тому та аркушу ГДА СЗРУ.

Частина перша

Частина друга

Частина третя

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.