Національному військово-історичному музею передали вилучену митниками зброю часів Київської Русі та козаччини

Співробітники київської митниці передали передала 20 стародавніх артефактів до Національного військово-історичного музею.

Про це повідомили у Державній митній службі України.

Скіфські наконечники, навершя хазарського списа, сокири Київської Русі та козацької доби, а також монети Речі Посполитої та орден Червоної Зірки столичні митники вилучили через порушення митного законодавства при спробі вивезення їх за кордон каналами поштового зв'язку без законних на те підстав.

Так, п'ять автентичних тригранних скіфських бронзових наконечників стріл митники виявили під час перевірки відправлення, яке прямувало з Білої Церкви до Німеччини. Хронологічний період артефактів - V ст. до н.е. З п'яти наконечників три - рідкісного типу.

Автентичні сокири з кричного заліза митники виявили в трьох посилках до США від одного відправника з Дніпропетровщини. У сокир досі гострі леза, які зберегли первинну конфігурацію. Найбільша з виявлених сокир - доби козацтва, під умовною назвою "горбач". Вік артефакту - XVI-початок XVII ст. Дві менших сокири - робочі, теслярські, доби Київської Русі – X-XIII ст.

Після мистецтвознавчої експертизи та усіх необхідних процедур ці історичні предмети будуть зберігатися в Національному військово-історичному музеї, де кожен відвідувач зможе їх побачити.

 

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.