АНОНС: Цикл лекцій "Реабілітація військових на археологічних розкопках у Європі"

ВГО "Спілка археологів України" у лютому запрошує на цикл лекцій “Реабілітація військових на археологічних розкопках у Європі”.

Про це інформує Спілка археологів України.

Онлайн-лекторій проходитиме в рамках нового міжнародного проєкту "AMPHORA-Україна" та презентуватиме унікальний досвід і напрацювання фахівців із Великої Британії та України.

Програма:

Лекція 1: 7 лютого 18:00

Dr Richard Osgood, старший археолог, керівник археологічних розкопок із залученням ветеранів, Міністерство Оборони Великої Британії

"Розбиті горщики, врятовані життя: археологічна операція "Соловей" у Великій Британії" / "Broken Pots, Mending Lives; The Archaeology of Operation Nightingale in UK"

Лекції 2, 3: 14 лютого 18:00

Dr Сергій Тараненко, начальник науково-дослідного відділу археології Національного заповідника "Києво-Печерська лавра", один із організаторів та учасник програми "Духовне відновлення культурою".

"Відділ археології в програмі реабілітації військових НЗ "Києво-Печерська лавра" "Духовне відновлення культурою" в 2023-2024 рр."

Олександра Корвін-Піотровська, психолог, ветеранка.

"Психологічні тренінги в археологічних експедиціях: підтримка військових через самоконтроль і пріоритети".

Лекція 4: 21 лютого 18:00

Dr Karen Burnell, авторка методичного посібника по реабілітації на розкопках "AMPHORA: its development and implementation", Університет Саутгемптон Солент, Велика Британія.

Лекція 5: 28 лютого 18:00

Dr Paul Everill, співавтор методичного посібника по реабілітації на розкопках "AMPHORA: its development and implementation", Університет Вінчестера, Велика Британія.

"Програми для ветеранів Великої Британії та польова робота в Сакартвело"

Лекції за участі британських колег проходитимуть із синхронним перекладом з англійської на українську, перекладач – Марк Тараненко, студент коледжу College Gwent, Newport Campus. Посилання із доступом на Zoom-конференцію буде надіслано напередодні всім зареєстрованим учасникам та учасницям.

Реєстрація за посиланням.

Міжнародний проєкт "AMPHORA-Україна" започаткований ВГО "Спілка Археологів України" у співпраці із британськими колегами у грудні 2024 року. Місія – сприяти реабілітації та реінтеграції військових та членів їх сімей через залучення до археологічних досліджень та пізнання культурної спадщини. Проєкт передбачає три етапи реалізації. Циклом лекцій ініціюємо перший етап - теоретичний.

Команда проєкту:

к.і.н. Сергій Тараненко – начальник науково-дослідного відділу археології Національного заповідника "Києво-Печерська лавра" - керівник проєкту

к.і.н. Вікторія Колеснікова, Інститут археології НАН України – менеджер проєкту

Олександра Корвін-Піотровська – ветеранка, психолог проєкту.

рrof. Mark Brisbane, Борнмутський університет– консультант проєкту.

Запрошують до участі та активної дискусії під час лекторію колег із професійної археологічної спільноти, фахівців у темі психоемоційної реабілітації військових та ветеранів, а також представників історико-культурних інституцій та всіх зацікавлених. 

 

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.