АНОНС: Розмова зі Святославом Липовецьким "Героїчне покоління: як формувалися і за що боролися українські націоналісти 1930-х"

З нагоди виходу книжки Святослава Липовецького "Вбити міністра. Варшавський замах та інші пригоди українських націоналістів" відбудеться розмова з автором про покоління, що створило Організацію українських націоналістів.

Вбивство міністра внутрішніх справ Броніслава Пєрацького стало одним із найгучніших замахів міжвоєнної Польщі. Пєрацький розбудовував польську державу, а його українські однолітки – підпілля, що боролося з Польщею та мріяло про власну державність.

Покоління, що створило Організацію українських націоналістів, мало візію майбутньої Української держави й готове було на чин заради неї. Молоді українці, випускники польських державних гімназій, про яких на суді сказали: "сини і доньки відомих і шанованих громадян". Як сталося, що нащадки відомих своїм консерватизмом галицьких українців обрали радикальні методи боротьби? 

Учасники:

Святослав Липовецький – історик, автор книжок "Вбити міністра. Варшавський замах та інші пригоди українських націоналістів" (Темпора, 2025), "Меч "Щербець" та Українські ворота: Україно-польські взаємини від поділів Речі Посполитої й до сьогодні", "Бандерівці. 200 історій з ХХ століття", "Бандерівські оповідки: від П'ємонту до проголошень державності (кін. XIX ст. – поч. 1940-х років)".

Ольга Петренко-Цеунова – випускова редакторка книжки "Вбити міністра", історична оглядачка "Українського тижня", PhD в галузі філології.

Де: "Книгарня "Є"" (Київ, вул. Лисенка, 3)

Коли: 4 квітня о 18:30

Вхід вільний.

 

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.