Пулітцерівську премію 2025 року завоювала книга про радянських дисидентів

У Колумбійському університеті США оголосили лауреатів Пулітцерівської премії 2025 року.

Про це повідомили на сайті Пулітцерівської премії. 

Одним із лауреатів Пулітцерівської премії 2025 року став американський історик Бенджамін Натанс за книгу "За успіх нашої безнадійної справи" про радянських дисидентів.

Бенджамін Натанс — доцент престижного Пенсильванського університету. Його книга вийшла 2024 року у видавництві Princeton University Press. Науковець написав її на основі щоденників, мемуарів, особистих листів та інтервʼю дисидентів. Також він використав протоколи допитів КДБ. 

З українських дисидентів у книзі згадуються, зокрема, В'ячеслав Чорновіл, Іван Дзюба, Петро Григоренко, Мирослав Маринович, Микола Руденко, Леонід Плющ, Валентин Мороз.

Ознайомитися з повним списком переможців можна на офіційному сайті премії.

Пулітцерівська премія – нагорода в галузі літератури, журналістики, музики й театру в США, яку заснував видавець Джозеф Пулітцер. З 1917 року премію вручаєють щорічно в перший понеділок травня опікунами Колумбійського університету в Нью-Йорку. 

 

Літерна справа нкдб "Казачі полки"

Про російські казачі частини, що воювали на боці нацистської Німеччини, москва намагається не згадувати взагалі, особливо напередодні відзначення 80-ї річниці від дня перемоги у війні. Серед документів, датованих 1944–1945 роками, в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України зберігається літерна справа під назвою "Казачі полки".

Сходіть на кладовище. Уривок з книжки "А тепер і спитати немає в кого... Як дослідити історію свого роду?"

Книжка «А тепер і спитати немає в кого», що незабаром вийде у видавництві Лабораторія, — це практичний путівник у світ генеалогії, що допоможе крок за кроком зібрати і зберегти навіть найменші уламки родинної пам’яті. З чого розпочати дослідження свого роду, як шукати інформацію, аналізувати документи, працювати з архівами, фотографіями і ДНК-дослідженнями — українська етнологиня Анна Ніколаєва детально і водночас доступно пояснює, як дізнатись більше про власну родину і зрозуміти себе.

Полювання на «Ворона»

Історія про участь росіян у Другій світовій війні «на іншому боці» неабияк псує пропагандистські кліше кремля. Про сотні тисяч росіян із тавром зрадників, колаборантів, запроданців, які співпрацювали з нацистами, намагаються не говорити. Особливо москву дратує будь-яка згадка про найвідомішого зрадника – генерала Власова.

Політичний марафон: від кандидата до депутата

"Із задоволенням можу констатувати той факт, що на виборчу компанію я не витратив ані копійки, Сьогодні це звучить, мабуть, одіозно, але так дійсно було".