На фестивалі "Протасів Яр" презентували меморіальний проєкт на честь братів Ратушних

На фестивалі "Протасів Яр" у Києві презентували спецпроєкт "Ратушні. Легенда про Лицаря і Друїда" на честь братів Ратушних.

Про це повідомила команда платформи Меморіал.

На відкритті фестивалю платформа "Меморіал" у співпраці з Характер.медіа презентувала спецпроєкт - меморіальний репортаж, що складається з 18 частин, доповнених ілюстраціями й авдіо- та відеоматеріалами. Проєкт розповідає, як Роман і Василь Ратушні, два брати-воїни, боронили честь, гідність і свободу – свою і своєї країни. Авторкою стала журналістка Характер.медіа Альона Мартинюк, а ілюстраторкою – художниця Марина Соломенникова.

Образ Лицаря і Друїда – наскрізний у репортажі. Авторка і команда проєкту зазначають, що така легендарна форма, художні ілюстрації і метафори допомагають розкрити внутрішні світи героїв.

"Усі ви знаєте, що ці хлопці були героями. Жили вони чесно, а загинули гідно. А як вони стали такими? Що любили, а що ненавиділи? Як Вася в 17 захоче піти до війська, а Рома в лютому 22-го зупинить втечу Медведчука? Як Лицар стане Сенекою – і очолить підрозділ розвідки, а Друїд – Птахом Каштаном, і злетить над градом Київським, який захищав від юнацтва? Це історії двох братів-воїнів, які ми спробували розповісти від початку і до загибелі. Ми створили цей проєкт, щоби закарбувати їхній життєвий шлях і боротьбу", – зауважила Альона Мартинюк.

Своєю чергою Марина Соломенникова додала: "Я неймовірно вдячна за можливість бути дотичною до цього проєкту і відобразити в ілюстраціях те, якими Роман і Василь Ратушні були відважними, цікавими, сміливими. Дуже важливо шанувати і пам'ятати героїв, які поклали своє життя на захист України".

За мотивами репортажу команда презентувала також серію листівок, що буде розповсюджуватися під час фестивалю в рамках кампанії "Донат на пам'ять".

Розвідник 93 ОМБР "Холодний Яр", київський активіст Роман Ратушний загинув у бою під Ізюмом 9 червня 2022 року, потрапивши у ворожу засідку.

Громадський активіст, учасник Революції Гідності, пілот БПЛА "Птахів Мадяра" Василь Ратушний загинув 27 лютого 2025 року на бойовому виїзді.

Більше про пецпроєкт на честь братів Ратушних читайте за посиланням:

 

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.