ФАРІОН ХОЧЕ ПРИБРАТИ ТЕРМІН "ВЕЛИКА ВІТЧИЗНЯНА"

Депутати від "Свободи" Ірина Фаріон та Юрій Михальчишин внесли до парламенту законопроект, яким пропонується вилучення терміна "Велика Вітчизняна війна" з нормативно-правових актів України та навчальної літератури.

Відповідний законопроект був зареєстрований у понеділок, повідомляє УП.

Як написав на своїй сторінці у Facebook "свободівець" Олександр Аронець, депутати пропонують вилучити це слово як таке, що "спотворює історичну правду".

"Метою прийняття даного проекту Постанови є забезпечення правдивого й об’єктивного трактування історії України, утвердження історичної справедливості, збереження пам’яті про боротьбу за незалежність України проти всіх окупаційних режимів", - цитує пояснювальну записку Аронець.

"Міністерська та урядова запопадливість перед керівництвом сусідньої держави лежить у річищі новітніх ідеологем, неодноразово висловлених президентом Російської Федерації Володимиром Путіном, про те, що Росія перемогла б у Великій Вітчизняній війні й без участі України, що "саме Росія, Радянський Союз зірвали людиноненависницькі, криваві, зухвалі плани нацистів, не дозволили фашистам оволодіти світом", - заявляють автори.

Зважаючи на вищезазначене, депутати вбачають доцільним "вилучити термін "Велика Вітчизняна війна" з нормативно-правових актів України та навчальної літератури, рекомендованої для середніх загальноосвітніх шкіл та вищих навчальних закладів".

Як відомо, у 2011 році міністр освіти Дмитро Табачник заявив, що термін "Велика Вітчизняна війна" у шкільних підручниках "усюди відновлено".

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.