АНОНС: У Києві відбудеться конференція "Від України до УРСР"

У п'ятницю, 12 грудня збереться наукова конференція, присвячена 80-річчю перенесення столиці Радянської України до міста Києва.

Організатори:  Музей історії міста Києва та Інститут історії України НАН України.

Конференція "Від України до УРСР" має стати майданчиком для обговорення проблем, пов’язаних з подоланням тоталітарної спадщини в історичній пам’яті українського народу, розробкою нових підходів до висвітлення української історії ХХ сторіччя та формуванням елементів нової концепції української історії.

Серед інших завдань конференції: висвітлення загальноісторичних подій через локальну історію; введення в широкий обіг нових документальних джерел з історії України радянської доби.

У рамках конференції відбудеться круглий стіл "Історія міста та історія держави:  спроба нового погляду на міжвоєнну історію Києва та України"  за участі відомих істориків Дмитра Малакова, Станіслава Кульчицького, Віталя Нахмановича,  Олександра Кучерука та багатьох інших.

Початок круглого столу о 17:30

Адреса: вул. М. Грушевського, 4 

6 пов., конференц-зала Інституту історії України

Вхід вільний.

Контакти:

Катерина  Романова, заступник генерального директора з наукової роботи

E-mail: romcat@ukr.net

Тел.: (+38 097 532 32 40)

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.