In memoriam. Помер 41-й президент США Джордж Буш-старший

Помер 41-й президент Сполучених Штатів Америки Джордж Буш-старший. Політик, що прожив 94 роки, упокоївся в п’ятницю, 30 листопада.

Про це повідомив його син Джордж Вокер Буш, передає Бі-Бі-Сі. Буш-старший помер о 22:10 за місцевим часом у м. Х’юстоні, штат Техас.

Джордж Буш перебував на посаді президента США з 20 січня 1989 року по 20 січня 1993-го. На час його правління припали закнічення "холодної війни", розпад Радянського Союзу та війна в Перській затоці.

В Україні 41-й американський президент відзначився тим, що під час відвідин Києва 1 серпня 1991 року з трибуни Верховної Ради УРСР він закликав українських політиків підтримувати Горбачова, підписати новий союзний договір та виступив проти підтримки "суїцидального націоналізму, заснованого на етнічній ненависті".

Джордж Буш виступає у Верховній Раді СРСР. Фото: Укрінформ

У цій же промові Буш-старший порівняв республіки СРСР з американськими штатами, наголосивши, що вони теж не мають права виходу з федерації.

Спічрайтером цієї промови була відомий нині політик Кондоліза Райс. Згодом американські ЗМІ назвуть цей виступ "одною з найгірших, що коли-небудь була виголошена американським посадовцем". Промова, що стала символом політичної короткозорості, одержала іронічну назву "Котлета по-київськи".

Проте 25 грудня 1991 року Сполучені Штати визнали незалежність України.

Джордж Герберт Вокер Буш народився 12 червня 1924 р. в м. Мілтон, штат Массачусетс. Навчався в Академії Філліпса. Під час Другої світової війни служив у морській авіації у званні лейтенанта, брав участь у бойових діях на Тихому океані.

Проявив особисту мужність, відзначений нагородами. У ході одного з бойових вильотів його бомбардувальник збили над океаном.

Після демобілізації Буш закінчив Єльський університет за фахом економіста. Займався бізнесом, у 1953 році заснував фірму Zapata Offshor Company.

Активною політичною діяльністю почав займатися з 1958 року, в 1960-х очолював Республіканську партію в Техасі.

У 1966—70 роках Буша двічі обирали  членом палати представників Конгресу США. Президент Річард Ніксон призначив його постійним представником США при ООН у ранзі члена кабінету..

Протягом 1974—1975 років Буш очолював місію зв’язку США в Пекіні (Китай), а в в 1975—1977 роках був директором Центрального розвідувального управління.

8 листопада 1988 року Джорджа Буша обрали 41-м президентом США.

Фото: achievement.org

З перемогою Рональда Рейгана на президентських виборах у 1981 році Буш став віце-президентом США. На цій посаді проявив себе надзвичайно компетентним спеціалістом у сфері зовнішньої політики.

Після свого президентства Джордж Буш-старший пішов на пенсію, проте продожував займатися громадсько-політичною роботою.

Останні роки свого життя він хворів на хворобу Паркінсона. З 2012 року пересувався на візку.

Як повідомлялося, у квітні цього року померла дружина Дж. Г. В. Буша Барбара.

Що КГБ УРСР зібрав на подружжя Бушів читайте в матеріалі:

Енергійний, працездатний і терплячий. Профайл Джорджа Буша Старшого в КГБ

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.