АНОНС: Хто і чому громив Київ 850 років тому? Розкаже Дмитро Вортман

Чи є підстави стверджувати, що князь Андрій Боголюбський був "першим великоросом", а війна 1169 року – першим російсько-українським збройним конфліктом? Дізнайтеся на лекція Дмитра Вортмана 16 березня в Києві.

850 років тому, у березні 1169-го, коаліція руських князів, очолювана володимиро-суздальським князем Андрієм Юрійовичем "Боголюбським" (онуком Володимира Мономаха), вигнала з Києва князя Мстислава Ізяславича (правнука того самого Мономаха).

 

Хоча в ході боротьби за київський престол таке вже не раз траплялося, подія вразила літописців та пізніших істориків двома обставинами: вперше "мати міст руських" була пограбована руськими дружинами, і вперше князь, який здобув Київ і був визнаний "старійшиною" для своїх "братів", залишився у своїй "отчині", а не перейшов князювати до столиці.

Що повідомляють джерела про цю подію? Що ми знаємо про Русь 3-ї чверті XII століття – її політичний устрій, військову справу? Чи є підстави стверджувати, що князь Андрій був "першим великоросом", а війна 1169 року – першим російсько-українським збройним конфліктом? Про це можна послухати на лекції, яку читатиме Дмитро Вортман, картограф, науковий редактор "Енциклопедії історії України".

16 березня, субота, 14.00

Місце: Національний музей історії України (Київ, вул. Володимирська, 2, 4 поверх).

Організатор: проекту "LIKБЕЗ. Уроки історії".

Вхід за музейним квитком вартістю 10 грн.

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.