АНОНС: онлайн-семінар «Кримський вимір Другої світової війни та депортація кримських татар з півострова»

Злочин, вчинений владою проти власного населення, не тільки назавжди змінив соціальну та просторову структуру, але й мав усі шанси знищити кримськотатарську спільноту, залишивши просто «татар»

Онлайн-семінар є спробою дати відповідь на питання, чи мав перебіг Другої світової війни на Кримському півострові свої локальні особливості, про які саме події періоду війни ми пам'ятаємо і чому. Зокрема йтиметься про те, як відбулася окупація Криму, та як утворилися два взаємовиключні міфи: міф про героїчну оборону та міф про зраду.

Особлива увага учасниками семінару буде приділена подіям, що слідували за звільненням Криму навесні 1944 року, а саме депортації кримських татар. Злочин, вчинений владою проти власного населення, не тільки назавжди змінив соціальну та просторову структуру, але й мав усі шанси знищити кримськотатарську спільноту, залишивши просто "татар".

Семінар аналізуватиме те, як формувалася пам'ять кримських татар про Другу світову війну, про депортацію, а також яке місце у колективній пам'яті народу ці події займають зараз.

 

ДОПОВІДАЧКА:

Гульнара Бекірова – історик, кандидат політичних наук, заступник Голови Спеціальної комісії Курултаю з вивчення геноциду кримськотатарського народу, член Українського ПЕН, співробітник телеканалу ATR, Лауреат Міжнародної премії ім. Б. Чобан-заде, фіналіст Всеукраїнського рейтингу "Книжка року-2017" (м. Київ).

МОДЕРАТОР:

Мартін-Олександр Кислий – історик, аспірант кафедри історії Національного університету "Києво-Могилянська академія", дослідник історії кримських татар. Стипендіант Fulbright Research and Development Program (University of Michigan, Ann Arbor, 2017).

Трагедія і спекуляції. Що саме сталося 11 липня 1943 року на Волині?

Перебільшена кількість нападів на польські села стала хибним засновком, з якого зроблено висновок про масштабну операцію по всій Волині. А звідти зроблено висновок про існування наказу, що приписував цілковите знищення поляків, етнічну чистку.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.