Спецпроект

Виставка "Голокост від куль"

В рамках вшанування пам'яті жертв Бабиного Яру в Києві відкрито виставку "Голокост від куль: масові розстріли євреїв в Україні 1941–1944".

Фонд Віктора Пінчука у партнерстві з Меморіалом Шоа (Memorial de la Shoah), організацією "Яхад-ін Унум", а також посольствами Ізраїлю, Франції, Німеччини та Сполучених Штатів Америки в Україні представляють виставку "Голокост від куль: масові розстріли євреїв в Україні 1941-1944".

Проект "Голокост від куль" базується на праці римсько-католицького священика з Франції отця Патріка Дебуа, котрий багато років поспіль займається архівними та археологічними дослідженнями, а також відеодокументуванням свідчень очевидців масових розстрілів в Україні.

Виставку, яку відкрито в Києві, було створено спільно з провідними українськими науковцями.

Виставка працює з 8 вересня до 3 жовтня. Понеділок-п'ятниця - з 09:00 до 19:00. Субота-неділя - 11:00-17:00.

21-24 вересня виставка НЕ працює.

На виставці працюватимуть гіди з понеділка по п'ятницю, з 09:00 до 18:00, з перервою 13:00 - 14:00. Тривалість однієї екскурсії 45 хв. Запис на екскурсію відбуватиметься попередньо (мінімум за добу) через Український центр вивчення історії Голокосту, контактна особа Віталій Бобров: 097 256 86 98.

Експозиція включає інформацію про історичні факти, відеоінтерв'ю, документи часів війни, фотографії віднайдених масових поховань та предмети, що засвідчують ті події: кулі, гільзи та ін.

Головна мета виставки - поставити історію масових вбивств євреїв в Україні в 1941-1944 рр. на порядок денний з метою пропагування толерантності та запобігання дискримінації, віддаючи належну шану жертвам Голокосту.

Виставка вже демонструвалася в Парижі, Нью-Йорку та інших містах і вперше представлена в Україні.

Виставка є частиною заходів державного рівня в рамках програми вшанування 70-річчя трагедії Бабиного Яру.

На основі матеріалів виставки спільно з Інститутом візуальної історії та освіти Фонду Шоа Університету Південної Каліфорнії (USC Shoah Foundation Institute for Visual History and Education, США) та Українським центром вивчення історії Голокосту буде проведено масштабну освітню програму для школярів та студентів вищих навчальних закладів.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.