4 січня в історії

1493 - Христофор Колумб почав шлях з Америки в Європу під час свого першого плавання.
Із трьох кораблів у його розпорядженні залишився найменший - "Нінья"

1643 - народився Ісак Ньютон, визначний англійський фізик, математик і астроном

Ісак Ньютон

1717 - у Гаазі Франція, Англія та Голландія уклали союз проти Іспанії

1785 - народився Якоб Грімм, німецький філолог, один із братів, відомих обробкою та публікацією казок із німецького фольклору

1809 - народився Луї Брайль, французький тифлопедагог, викладач, винахідник точково-рельєфного шрифту для сліпих.
Він сам втратив зір у ранньому віці

1873 - у Львові засноване Літературне товариство імені Тараса Шевченка

1878 - у ході російсько-турецької війни російські війська зайняли Софію, звільнивши її від правління Оттоманської імперії

1933 - народився Ілія II (в миру - Іраклій Гудушаурі-Шіолашвілі), католікос-патріарх Грузинської церкви з 1977 р.

1936 - американський журнал "Billboard" уперше надрукував перелік грамплатівок, які користувалися найбільшим попитом у покупців.
Першим цей чарт, який невдовзі одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду, очолив джазовий скрипаль Джо Венуті з мелодією "Stop! Look! Listen!"

1947 - вийшов перший номер західнонімецького журналу "Der Spiegel"

Перший номер "Шпігеля"
коштував 1 марку

1948 - після понад 60-річної британської окупації Бірма (нині М'янма) проголосила незалежність і стала незалежною федеративною республікою

1951 - війна в Кореї: війська КНДР за підтримки китайських добровольців повторно взяли Сеул

1960 - в автокатастрофі на півдні Франції Альбер Камю, французький письменник, філософ, один із лідерів філософсько-мистецького напрямку екзистенціалізму, лауреат Нобелівської премії з літератури 1957 р.

1970 - "Бітлз" востаннє працювали разом під час запису пісні "Let It Be" для однойменного альбому

1980 - президент США Джиммі Картер оголосив про бойкот Олімпійських ігор у Москві через введення радянських військ в Афганістан

1985 - в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у Кім Коттон - першої у світі сурогатної матері

1987 - одна з найбільш масових і тривалих бійок в історії хокею - між молодіжними збірними СРСР і Канади.
В останній день молодіжного чемпіонату світу, що проходив у Чехословаччині, збірна Канади в другому періоді вигравала в команди СРСР із рахунком 4:2, коли московський армієць Павло Костічкін грубо атакував Теорена Флері. На полі спалахнула бійка, у якій взяли участь обидві збірні в повних складах. Судді намагалися привести бійців до тями, але зрештою були змушені тікати з майданчика. Як екстрений захід у Палаці спорту вимкнули світло, але і в суцільній темряві битва тривала ще майже 20 хвилин.
Обидві команди були дискваліфіковані, але якщо канадці претендували на "золото", то радянська збірна однаково вже не могла піднятися вище шостого місця.
Чемпіонами відтак стали молоді фіни 

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм.
Албанія та Узбекистан визнали незалежність України

1998 - у другому турі президентських виборів у Литві перемогу здобув колишній громадянин США Валдас Адамкус, випередивши свого суперника Артураса Паулаускаса менш ніж на 1% голосів виборців

2004 - американський марсохід "Спіріт" здійснив посадку на Марсі й передав перші фотознімки

"Спіріт" працював на Марсі й був на зв'язку із землею до березня 2010 р., коли опинився в такому положенні, що стало проблематично підзаряджати сонячні батареї

2004 - як наслідок "революції троянд" президентом Грузії обраний Михаїл Саакашвілі

2007 - уперше в історії Конгресу США спікером Палати представників обрана жінка - представниця демократів Ненсі Пелосі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Причини масового полисіння дітей у Чернівцях влітку 1988 року

Взятися за написання цієї статті спонукали мене публікації, у яких протягом 30 років після трагедії, що зачепила багатьох чернівчан, продовжують поширювати брехню про причини масового полисіння у Чернівцях. І найголовніше, що змусило це зробити - передчасний відхід у вічність мого колеги по роботі та товариша - Анатолія Галіна, який у часи тоталітарного режиму не побоявся піти проти системи, завдяки зусиллям якого стали відомі справжні причини полисіння у Чернівцях влітку 1988 року.

"Редактор" Василь Мудрий і його "Діло"

У списку тих, кого дуже хотіли завербувати в 1930-ті роки працівники НКВД СССР, був тодішній голова Українського національно-демократичного об'єднання – найпотужнішої західноукраїнської парламентської партії і головний редактор найстарішої української галицької газети "Діло" Василь Мудрий.

Як Роман Шухевич-"Щука" тричі березневу Тису перепливав

Роман Шухевич був чудовим плавцем, чемпіоном українських національних змагань з плавання. У нього була цивільна мрія – до 40-річчя переплести протоку Ла-Манш. Готувався, тренувався, багато плавав. Але на практиці – довелось боротись з окупантами й тричі долати Тису. Не для того, щоб втекти від відповідальності. А для того, щоб виконати свій обов'язок вояка, борця за незалежну й соборну Україну.

Яким був радянський лад? Судження історика

Деякі експерти пов'язують оптимістичні для нас перспективи в російсько-українській війні з відходом Владіміра Путіна від влади. Однак він є надто пересічною фігурою, яка не заслуговує сполученого з нею терміну "путінізм". Ми повинні усвідомити самі і переконати союзників у тому, що Російська Федерація являє собою екзистенційну загрозу для всіх народів, які потрапили в орбіту Кремля. Конкретна фігура очільника російських панівних кіл – справа другорядна. Ця країна готова порушувати встановлений світопорядок за будь-яких умов.