3 жовтня в історії

1078 - під Черніговом у битві проти князя Олега Святославовича загинув Ізяслав Ярославич, великий князь Київський (із 1054 р. з перервами), старший син Ярослава Мудрого

1649 - російський Земський собор ухвалив Соборне "уложеніє", основний закон Росії до 1832 р.

1782 - у Росії Катерина II заснувала орден святого рівноапостольного князя Володимира за військові відзнаки та цивільні заслуги

1812 - у Криму закладено Нікітський ботанічний сад

1852 - народився Киріак Костанді, український художник, член товариства передвижників, академік Петербурзької академії мистецтв.
Засновник Товариства південноросійських художників (Одеса), викладач Одеського художнього училища

1866 - за Віденською угодою Австрія поступилася Італії Венецією

1883 - народився Дмитро Мануїльський, український радянський партійний і державний діяч, академік АН УРСР (1945).
У 1918 р. - заступник голови більшовицької делегації на мирних переговорах з Україною; разом із Християном Раковським підписав умови прелімінарного миру з Українською Державою. Того ж року був присланий ЦК РКП (б) для організації більшовицького руху в Україні.
Був першим секретарем ЦК КП(б)У, членом Всеукраїнського ревкому, народним комісаром землеробства УСРР, секретарем виконкому Комінтерну, із 1944 р. - заступником голови Раднаркому УРСР і народним комісаром закордонних справ УРСР.
У квітні 1945 р. очолював українську делегацію на конференції у Сан-Франциско, що оформила створення ООН.
Брав участь у роботі перших сесій Генеральної асамблеї ООН, на яких виступав з промовами, спрямованими проти діяльності української еміграції.

Дмитро Мануїльський -
один із лідерів Комінтерну


У 1945-1946 рр. Мануїльський виступав ініціатором, ідеологом і керівником нової кампанії боротьби проти "українського буржуазного націоналізму", розгорнув широкомасштабну акцію переслідування і цькування української інтелігенції, зокрема, відомих істориків Мирона Петровського та Івана Крип'якевича, письменників Олександра Довженка , Володимира Сосюри, Юрія Яновського, Максима Рильського та інших.
У 1946-1953 рр. - заступник голови Ради народних міністрів УРСР

1895 - народився Сергій Єсенін, російський і радянський поет

1897 - народився Луї Арагон (Луї-Марі Андріе), французький поет і прозаїк, громадський діяч, політик комуністичного спрямування, учасник руху Опору

1906 - сигнал SOS затверджений як міжнародний сигнал біди, замінивши позивний CQD

1911 - у битві при Порту португальські роялісти розбиті республіканцями

1917 - у Чигирині почався Всеукраїнський з'їзд козацтва, на якому був затверджений статут організації й обрана генеральна рада на чолі з Павлом Скоропадським

1918 - цар Болгарії Фердинанд І Саксен-Кобург-Готський зрікся престолу після поразки у ІІ Світовій війні.
На трон зійшов син Фердинанда Борис ІІІ

1925 - відкрився Харківський державний театр опери та балету

1929 - Королівство сербів, хорватів і словенців отримало офіційну назву Югославія

1929 - Велика Британія та СРСР відновили дипломатичні відносини

1932 - після завершення терміну дії британського мандату на управління Месопотамією Ірак став незалежною державою і вступив у Лігу Націй

1935 - 18 італійських дивізій за наказом Муссоліні вторглися в Ефіопію.
Ненавчена й озброєна ледве що не луками армія імператора Хайле Селассіе I не змогла чинити опору загарбникам. У травні наступного року вся Ефіопія була анексована, а імператор подався у вигнання

1941 - під натиском німців радянські війська залишили районні центри Котовка Дніпропетровської області і Комишеваха Запорізької області

1942 - у Німеччині відбувся запуск першої ракети A-4 ("Фау-2") на висоту 85 км зі швидкістю 5400 км/год

1945 - утворена Всесвітня федерація профспілок

1952 - Велика Британія здійснила свій перший ядерний вибух - надводний, потужністю близько 25 кілотонн (у районі островів Монте-Белло на північний захід Австралії)

1952 - у Лос-Анджелесі здійснено перший запис відеозображення на магнітну стрічку

1968 - в СРСР уперше піднявся в повітря магістральний пасажирський літак Ту-154.
Командиром екіпажу був льотчик-випробувач Юрій Сухов

1981 - у Північній Ірландії у в'язниці Мейз завершилося семимісячне голодування членів Ірландської республіканської армії.
Розпочав його один із лідерів ІРА Боббі Сендс 1 березня - в день п'ятої річниці рішення британського уряду ставитися до членів ІРА як до звичайних кримінальних злочинців, позбавивши їх прав, встановлених для політв'язнів.
Під час голодування Сендс був обраний членом британського парламенту, але це нічого не змінило в його долі - ще через місяць він помер у в'язниці, а згодом така сама доля спіткала ще дев'ятьох в'язнів.
Лише згодом уряд Великої Британії задовольнив деякі з вимог в'язнів: дозволив їм носити звичайний одяг, спілкуватися один з одним, отримувати пошту і побачення з рідними

1986 - аварія на радянському підводному крейсері стратегічного призначення К-219, який ніс патрулювання в Атлантичному океані.
Внаслідок вибуху в ракетній шахті спалахнула пожежа, підводний човен почав тонути, але екіпаж боровся за його живучість ще три дні.
6 жовтня судно остаточно пішло на дно, а члени екіпажу, які залишалися живими, були евакуйовані. Четверо моряків загинули, один із них - матрос Сергій Премінін - виявився живцем замурованим у реакторному відсіку, коли вручну опускав компенсуючі решітки.
Матрос, який запобіг ядерній катастрофі, пішов на дно разом із крейсером (згодом указом президента РФ Премінін був удостоєний звання Героя Росії посмертно)

1990 - возз'єднання Німеччини: опівночі соціалістична НДР приєдналася до ФРН, припинивши існування як незалежна держава; Західний Берлін так само увійшов до єдиної країни

1991 - у Харкові відкрито храм Української автокефальної православної церкви

1993 - у Москві прихильники Верховної Ради Росії вчинили спробу збройного штурму телецентру "Останкіно"

1997 - султанат Бруней Даруссалам визнав незалежність України

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Година папуги. Діти пишуть Сталіну

Чапський чув, як тут кажуть: "То чорт дорогою іде". Нібито, якщо кинути у вихор сокирою — потече кров. Дивні тут забобони. Учора ті "чорти" вилися попід ногами і перебігали дорогу збудженим і усміхненим колегам Чапського. Він заздрив щастю колег, які вже пішли за колючий дріт і табірні мури у далекий, широкий світ.

Брати Шептицькі і єврейський народ. Частина І

Одним із вагомих епізодів у життєписі Митрополита Андрея Шептицького, як і в життєписі його молодшого брата бл. свщмч. Климентія — Праведника Народів Світу, є їхня участь у порятунку галицьких євреїв у часи Голокосту. Більшість інформації черпаємо зі спогадів очевидців, Порятунок євреїв — спільна справа братів, як і діяльність, спрямована на погашення антисемітських настроїв у тодішньому суспільстві, хоча більшість документів підписана самим Митрополитом. Парадокс у тому, що о. Климентій Шептицький був визнаний «Праведником народів світу» за порятунок євреїв у часи Голокосту, натомість заслугам Митрополита Андрея у такому визнанні було відмовлено.

Лютнева драма президента Бенеша

За столом в кабінеті президента Чехословаччини на Празькому Граді сидів сивий хворий чоловік. Президенту Едвардові Бенешу було лише 63 роки, проте постійні хвороби і тиск з боку політичних опонентів цілковито виснажили його. Президент щойно підписав призначення нового комуністичного уряду. Його держава, яку він власноруч засновував, будував і за яку бився десятиліттями, провалювалася в морок комуністичної диктатури. І під вироком Чехословаччині стояв його, Едварда Бенеша, підпис. Одного з найбільших демократів в історії центральної Європи ХХ століття.

Панас Мирний у 1917 році. Живий і голодний статський радник

Ні, Панас Мирний не помер у ХІХ столітті. Він та Іван Нечуй-Левицький - два письменники-класики, хто пережив революцію. І хоча його роман "Хіба ревуть воли, як ясла повні" вивчали в школі всі без винятку покоління українців, для більшості цей факт - неабияка новина.