2 січня в історії

1492 - Реконкіста: іспанці-християни захопили останній оплот арабів в Іспанії - Гранаду

1635 - король Людовік ХІІІ пожалував патент на створення Французької академії. Сам орган, що відає питаннями мови й літератури, був створений кардиналом Ришельє наприкінці січня

1757 - британські війська захопили Калькутту (Індія)

1769 - перше засідання лондонської Королівської Академії мистецтв.
Першим президентом Академії був художник Джошуа Рейнольдс (із 1768 до 1792 рр.)

1788 - Джорджія стала четвертим штатом, який ратифікував конституцію США

1795 - біля острова Тексель французькі війська захопили скутий кригою флот Голландії, після чого король Голландії Вільгельм V змушений був утекти з країни

1796 - у Росії скасована стаття 15 Жалуваної грамоти, що забороняла тілесні покарання дворян

1807 - Наполеон вступив до Варшави

1834 - народився Василь Перов (Кріденер), російський художник-передвижник

1837 - народився Мілій Балакірєв, російський композитор, піаніст, диригент, голова та один із засновників "Могучої кучки"

1839 - Луї Дагер провів першу фотозйомку Місяця

1841 - народився Тадей Рильський, український громадський і культурний діяч, педагог, літератор, публіцист, фольклорист та етнограф шляхетського польського походження (з Житомирщини).
Батько поета Максима Рильського

1873 - народилася Тереза з Лізьє (в миру - Мартен), французька церковна діячка, кармелітська черниця, католицька свята. Одна з трьох жінок, удостоєних титулу "Учитель церкви"

1880 - народився Василь Дегтярьов, російський і радянський конструктор стрілецької зброї, генерал-майор інженерно-артилерійської служби

1896 - народився Дзиґа Вертов (Давид, згодом - Денис Кауфман), український і радянський кінорежисер єврейського походження, уродженець польського Білостока. Один із засновників і теоретиків документального кіно.
Найвідоміший фільм - "Людина з кіноапаратом" (див. відео)


1905 - закінчення оборони Порт-Артура (нині китайський Люйшунь) у ході російсько-японської війни: генерал Стессель здав місто японцям, у бухті Порт-Артура затоплено броненосець "Севастополь"

Російський плакат початку російсько-японської війни, 1904 р.

1918 - встановлення радянської влади у Феодосії

1919 - польські жандарми розстріляли членів місії радянського Червоного Хреста на чолі з більшовиком Броніславом Весоловським. Місія, що прибула до Варшави, мала намір вести переговори про обмін військовополоненими

1920 - народився Айзек (Ісаак) Азімов, американський письменник єврейського походження, біохімік, один із найвідоміших фантастів світу, популяризатор науки (уродженець Смоленської губернії в Росії)

1922 - в Анкарі підписано договір про співпрацю між Туреччиною та Українською РСР

1933 - останні американські війська залишили Нікарагуа

1938 - розстріляні поет Василь Бобинський, композитор Михайло Коссак та низка інших українських жертв НКВС

1942 - японські війська зайняли Манілу (Філіппіни)

1943 - почався відступ німецьких військ на Кавказі

1944 - перше бойове застосування гелікоптерів: три машини конструктора Сікорського взяли участь у супроводі британського атлантичного конвою

1947 - утворена Сахалінська область у складі РРФСР (виведена зі складу Хабаровського краю)

1955 - убивство президента Панами Хосе Антоніо Ремона

1956 - у ФРН створені перші після ІІ Світової війни загони регулярної армії - бундесверу

1959 - в СРСР запущена перша автоматична міжпланетна станція "Луна-1".
Великі помилки системи радіоуправління cтанції не дозволили їй вийти на необхідну орбіту. У результаті замість запланованого зіткнення з Місяцем через 34 години після старту "Луна-1" пролетіла повз на відстані 5995 км від поверхні супутника Землі

"Луна-1"

1991 - підрозділи радянської армії зайняли низку адміністративних будівель у Вільнюсі

1992 - припинено повноваження народних депутатів СРСР

1992 - у Росії почалися економічної реформи й лібералізація цін.
Шокова терапія проявилася у стрімкому зростанні цін і падінні курсу рубля

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Останні дні і смерть Міхновського

Вранці 4 травня 1924 року 4-річний син Володимира Шемета – Ждан – вийшов у садок свого дому. Там дитина першою побачила, на старій яблуні, повішаним майже двометрове тіло гостя свого батька – Миколу Міхновського. Згодом Ждан розповість Роману Ковалю, що батько знайшов у кишені покійного записку: "Волію вмерти власною смертю!"

Останнє інтерв'ю мисткині Людмили Симикіної

Через мою майстерню пройшли всі дисиденти. Всім шилась свита. Я знала всі біографії. Я їх втішала, жаліла. Я знімала ту напругу психічного тиску, одягали новий одяг, знімали той, що вони мали, і вони відважно носили це. Я мріяла про іншу державу, про інший устрій. А одяг шився для цієї мрії. Ось сутність моя була в 1960-ті роки.

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.