4 січня в історії

1493 - Христофор Колумб почав шлях з Америки в Європу під час свого першого плавання.
Із трьох кораблів у його розпорядженні залишився найменший - "Нінья"

1643 - народився Ісак Ньютон, визначний англійський фізик, математик і астроном

Ісак Ньютон

1717 - у Гаазі Франція, Англія та Голландія уклали союз проти Іспанії

1785 - народився Якоб Грімм, німецький філолог, один із братів, відомих обробкою та публікацією казок із німецького фольклору

1809 - народився Луї Брайль, французький тифлопедагог, викладач, винахідник точково-рельєфного шрифту для сліпих.
Він сам втратив зір у ранньому віці

1873 - у Львові засноване Літературне товариство імені Тараса Шевченка

1878 - у ході російсько-турецької війни російські війська зайняли Софію, звільнивши її від правління Оттоманської імперії

1879 - у Петербурзі створено "Північний союз російських робітників" - одна з перших революційних робітничих організацій у Росії. Засновниками стали слюсар Віктор Обнорський і столяр Степан Халтурін.
Метою було названо "повалення існуючого політичного й економічного ладу держави як ладу вкрай несправедливого"

1905 - у Женеві вийшов перший номер першої більшовицької щотижневої газети "Вперед"

1919 - Центральна Рада заборонила обіг в Україні російських, німецьких і австрійських грошей

1920 - адмірал Колчак видав наказ про передачу верховної влади в Росії генералу Денікіну

1933 - народився Ілія II (в миру - Іраклій Гудушаурі-Шіолашвілі), католікос-патріарх Грузинської церкви з 1977 р.

1936 - американський журнал "Billboard" уперше надрукував перелік грамплатівок, які користувалися найбільшим попитом у покупців.
Першим цей чарт, який невдовзі одержав статус офіційного всеамериканського хіт-параду, очолив джазовий скрипаль Джо Венуті з мелодією "Stop! Look! Listen!"

1944 - радянські війська взяли Білу Церкву і Ставище

1947 - вийшов перший номер західнонімецького журналу "Der Spiegel"

Перший номер "Шпігеля"
коштував 1 марку

1948 - після понад 60-річної британської окупації Бірма (нині М'янма) проголосила незалежність і стала незалежною федеративною республікою

1951 - війна в Кореї: війська КНДР за підтримки китайських добровольців повторно взяли Сеул

1958 - після 92 днів перебування у космосі увійшов у атмосферу і згорів перший штучний супутник Землі, радянський "Супутник-1"

1959 - "Луна-1" (СРСР) стала першим космічним апаратом, який долетів до околиць Місяця

1960 - в автокатастрофі на півдні Франції Альбер Камю, французький письменник, філософ, один із лідерів філософсько-мистецького напрямку екзистенціалізму, лауреат Нобелівської премії з літератури 1957 р.

1966 - у Ташкенті з ініціативи радянського уряду про мирне врегулювання індо-пакистанського воєнного конфлікту почалася зустріч президента Пакистану і прем'єр-міністра Індії.
У результаті зустрічі, яка тривала до 10 січня, була підписана Ташкентська декларація про мир між цими країнами

1970 - "Бітлз" востаннє працювали разом під час запису пісні "Let It Be" для однойменного альбому

1980 - президент США Джиммі Картер оголосив про бойкот Олімпійських ігор у Москві через введення радянських військ в Афганістан

1985 - в одній з клінік північного Лондона народилася дівчинка у Кім Коттон - першої у світі сурогатної матері

1987 - одна з найбільш масових і тривалих бійок в історії хокею - між молодіжними збірними СРСР і Канади.
В останній день молодіжного чемпіонату світу, що проходив у Чехословаччині, збірна Канади в другому періоді вигравала в команди СРСР із рахунком 4:2, коли московський армієць Павло Костічкін грубо атакував Теорена Флері. На полі спалахнула бійка, у якій взяли участь обидві збірні в повних складах. Судді намагалися привести бійців до тями, але зрештою були змушені тікати з майданчика. Як екстрений захід у Палаці спорту вимкнули світло, але і в суцільній темряві битва тривала ще майже 20 хвилин.
Обидві команди були дискваліфіковані, але якщо канадці претендували на "золото", то радянська збірна однаково вже не могла піднятися вище шостого місця.
Чемпіонами відтак стали молоді фіни 

1992 - Україна встановила дипломатичні відносини з Польщею, Естонією та Китаєм.
Албанія та Узбекистан визнали незалежність України

1998 - у другому турі президентських виборів у Литві перемогу здобув колишній громадянин США Валдас Адамкус, випередивши свого суперника Артураса Паулаускаса менш ніж на 1% голосів виборців

2004 - американський марсохід "Спіріт" здійснив посадку на Марсі й передав перші фотознімки

"Спіріт" працював на Марсі й був на зв'язку із землею до березня 2010 р., коли опинився в такому положенні, що стало проблематично підзаряджати сонячні батареї

2004 - як наслідок "революції троянд" президентом Грузії обраний Михаїл Саакашвілі

2007 - уперше в історії Конгресу США спікером Палати представників обрана жінка - представниця демократів Ненсі Пелосі

Автори: Дмитро Лиховій і Леся Шовкун (ledilid.livejournal.com)

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер А. Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.