Спецпроект

Що означає слово "шлепер", вжите Януковичем у розмові з чиновниками? (СКАН)

Президент України назвав своїх попередників або "вагонними крадіями", або "незграбами".

На розширеному засіданні Комітету з економічних реформ у Херсоні Президент України Віктор Федорович Янукович вжив у розмові з чиновниками слово "шлепер", поцікавившись, чи розуміють вони значення цього слова.

"Щоб коли ми плануємо щось або говоримо, головне - щоб ми шлеперами не стали, як дехто з наших попередників", - сказав він і запитав присутніх, згодні вони з ним, чи ні.

Присутні були згодні, що шлеперами ставати не треба, зустрівши словесний пасаж президента тихим сміхом.

Херсонські журналісти, зацікавивишись новими лексемами у чиновницькому мовному середовищі, провели мовознавче дослідження і виявили, що на кримінальному жаргоні "шлепер" означає "вагонний злодій".

"Історична Правда" теж зазирнула у репринтне видання словника кримінального жаргону, котре знайшлося в редакційному архіві:

Словник блатного арго 1927 року був перевиданий репринтом "Асоціацією БЛІК при Радянському фонді милосердя і здоров'я" у 1990 році
Справді "вагонний крадій"
Вихідні дані словника

Можливо, що Янукович вкладав у зрозуміле для більшості інших чиновників слово "шлепер" інше значення. "Шлепер" має також значення на їдиш, - коментує новину у Фейсбуці луганчанка Марина Пекерман. - І з їдиш "schlep" - незграбна або тупа людина.  Крім злодійського жаргону, є ще місцева єврейська говірка".

На ФУПі теж проводять своє дослідження. Хтось уже навіть виклав значення німецькою :) 

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.

Напади Бурундая та їхні наслідки. Уривок із книги "Король Руси Данило Романович" Даріуша Домбровського

Данило Романович, перший король Руси, – одна з головних постатей історії України. Подолавши численних внутрішніх та зовнішніх ворогів, Данило утвердився як один із найвпливовіших володарів Центрально-Східної Європи. Книжка Даріуша Домбровського – найповніша сьогодні біографія Данила Романовича. Ґрунтуючись на багатьох джерелах, автор не лише докладно реконструює життєвий шлях цього видатного державця, а й переконливо вписує його постать у європейський політичний ландшафт.

Суд над дітьми. Ольга Попадин – про молодь ОУН, два арешти і розстріл друзів

17-річна гімназистка зі Львова Ольга Попадин була однією з підсудних на "Процесі 59-ти". Енкаведисти не робили жодних пільг неповнолітнім — лупцювали, знущалися. Про це пані Ольга розповідала в інтерв'ю "Локальній історії". З її спогадів, показова розправа обернулася на протест — молоді арештанти під час суду заманіфестували несприйняття окупаційної влади, а оголошення вироку зустріли виконанням українського гімну.