Спецпроект

Пошуковці знайшли могилу воїна, якого родичі шукали 65 років

Історико-пошукова організація Пошук-Дніпро, що входить до складу ВГО "Союз "Народна пам'ять", знайшла останки радянського воїна гвардії лейтенанта Чемкенбаєва Курбана Алі, якого родичі шукали протягом 65 років.

Чемкенбаєв Курбан Алі 19-річним юнаком був призваний на фронт з Казахстану. Протягом п'яти років воював, дослужився до звання гвардії лейтенанта та в 24 роки командував взводом солдатів.

Юнак служив у 25 гвардійській дивізії, яка героїчно звільняла Дніпропетровщину. Смерть забрала лейтенанта Чемкенбаєва у 1943-му, при форсуванні Дніпра.

Рідні загиблого розповіли: все що залишилося від діда - кілька листів з фронту, військова світлина та похоронка. Далі були багаторічні пошуки місця загибелі, аби за мусульманським обрядом упокоїти душу солдата. Через Інтернет знайшли історико-пошукову організацію "Пошук-Дніпро".

Bітчизняні пошуковці буквально за два місяці невтомної роботи з архівами знайшли місце поховання лейтенанта Чекменбаєва та повідомили рідним у Казахстан.

Рідна сестра та племінник солдата приїхали на Дніпропетровщину, аби вклонитися праху загиблого та подякувати тим, хто допоміг знайти спокій їхній сім'ї. На братській могилі у селі Калинівка було здійснено мусульманський обряд відправи. А незабаром на цьому місці встановлять невеликий пам'ятник.

Чорнобильська катастрофа. Смерть тисяч людей заради виживання радянського режиму

Аварія на Чорнобильській АЕС сталася 37 років тому – у 1986 році. Тодішній комуністичний режим до останнього намагався приховати інформацію про масштаби забруднення території та опромінення радіацією людей. Приховував не тому, що розумів масштаби і наслідки катастрофи. А тому, що влада завжди так працювала і показувала СРСР як найкращу в світі державу, в якій ніяких катастроф ніколи не відбувається

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.