У Києві презентують книгу про Гельсінську спілку

У Києві відбудеться презентація книги "Українська Гельсінська Спілка у спогадах і документах".

Про це ІП повідомили організатори заходу.

Вечір презентації книжки, що отримала у вересні відзнаку Міжнародного форуму видавців, розпочнеться у великій конференц-залі  Київського будинку вчителя в понеділок, 22 жовтня о 18:00.

Ведучі –  директор видавництва "Ярославів Вал" письменник Михайло Слабошпицький й упорядник книги Олесь Шевченко.

У книзі використано копії з оригіналів документів Галузевого державного архіву Служби безпеки України.

Обкладинка книги

Українська Гельсінська Спілка стала першою в комуністично-кагебістській Українській PCP відкритою політичною опозицією партійного типу. Провідними діячами організації стали загартовані в радянських тюрмах і концтаборах звільнені, з вимушеної ініціативи М. Горбачова, українські політв'язні.

 

УГС брала участь у створенні перших демократичних громадських організацій УРСР – Товариство української мови, "Зелений світ", "Меморіал", Народний Рух України за перебудову.

Від часу оприлюднення Декларації принципів УГС промине всього лише два роки – і вперше обрана на демократичних виборах Верховна Рада Української PCP, до складу якої потрапили з мажоритарних виборчих округів 12 найактивніших членів УГС, прийме епохальний документ – "Декларацію про державний суверенітет України", у якій будуть відображені основні програмові принципи УГС.

З лав УГС вийшла у світ ціла плеяда українських політиків, знаних в Україні і світі. Книжка про діяльність УГС складається зі спогадів лідерів Спілки, безпосередніх учасників тих подій, і, що не менш важливо, з уперше розтиражованих таємних документів КГБ того періоду.

 

Читайте інші матеріали про Українську Гельсінську Спілку в темі "УГГ-УГС"

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.

Персональні повідомлення про відзначення повстанців нагородами УПА

В УПА та збройному підпіллі ОУН, що підпорядковувалися УГВР упродовж 40-х – 50-х рр. ХХ століття діяла цілісна система нагород. Персональні повідомлення про відзначення повстанців під час активної збройної боротьби зазвичай були усними, про що знаходимо інформації як у спогадах, так і в архівних кримінальних справах колишніх вояків. Проте, до нашого часу також дійшли документи, які підтверджують існування друковано-письмових персональних повідомлень про відзначення.

Ігор Калинець: «Для мене поезія мала бути загадкою, яку слід відгадати, розшифрувати"

Іноді мене запитують, чи я шкодую, що моє життя так склалося. Мені здається, що ні. Не мало б воно тоді смислу, якби я не перейшов через те все, якби не було тих 60-х, ув’язнення у 70-ті, того піднесення національного — всі ті події допомогли мені відчути, що я щось значу, що я щось зробив, що я комусь потрібен власне таким, яким я є в даний момент. Мені здається, що то і є сенс мого життя.

Петро Франко. Таємниці життя і смерті

28 червня 1890 року народився наймолодший із трьох синів Івана Франка – Петро. В історію визвольної боротьби він увійшов як один із засновників української скаутської організації "Пласт", хоробрий старшина Легіону Українських січових стрільців, командант летунського відділу Української Галицької армії. Для сталінського ж режиму він став небезпечним ворогом народу, якого ліквідували, ймовірно, у перші дні німецько-радянської війни.