У Києві презентують чергові 5 томів нової серії "Літопису УПА"

У Києві відбудеться презентація останніх томів (16-20) з нової серії видавництва "Літопису УПА".

Про це ІП повідомили організатори заходу.

Видавництво "Літопис УПА" заснували в 1973 році колишні вояки УПА, які в результаті Великого рейду 1947-49 рр. опинилися в Західній Європі, а опісля в Північній Америці.

Перша серія – Основна – налічує 50 томів та базується на дoкументах, що їх рейдуючі частини і спецкур’єри переправили з України на Захід.

Друга, "Нова серія" (започаткована в 1995 р.), нараховує 21 том, інші перебувають на різних стадіях підготовки. Вона охоплює документи з архівів (ЦДАГОУ, ЦДАВОУ, СБУ, обласних Західної України).

Третя серія - "Бібліотека" - (заснована у 2000 р.) видає дослідження та спогади. Для ширшого загалу та пополяризації визвольної боротьби започатковано четверту серію “Події і Люди”, в якій опубліковано 23 книги. Загалом у видавництві вийшло 106 книг.

До 16-го тому "Волинь і Полісся у невідомій епістолярній спадщині ОУН і УПА. 1944-1954 рр." включено 281 діловий лист, а також низку фрагментів, розсекречених Службою безпеки України в 2009-2011 роках.

Уперше в історіографії оприлюднюються невідомі листи Романа Шухевича, Василя Кука, Петра Федуна, Дмитра Клячківського та багатьох інших ключових фігур ОУН і УПА. Упорядники книги: к.і.н. Володимир Ковальчук, к.і.н. Валерій Огороднік.

Читайте деякі з цих листів командирів УПА в розділі "Тексти"

Назва 17-го тому — "Осип Дяків-Горновий. Документи і матеріали". Книга включає творчу спадщину та листування цього провідного публіциста України 1940-х років, члена Проводу ОУН та керівництва Української Головної Визвольної Ради. Упорядник книги: Володимир Мороз.

Читайте на ІП: "Дяків-Горновий. "Наше ставлення до російського народу"

18-й том"Діяльність ОУН та УПА на території Центрально-східної та Південної України". До збірника увійшли нещодавно розсекречені Службою безпеки України документи та матеріали українського резистансу про діяльність українських повстанців у Великій Україні в 1942-1952 роках. Упорядники книги: к.і.н. Олександр Пагіря, Володимир Іванченко.

В 19-му томі "Підпілля ОУН на Буковині. 1943-1951. Документи і матеріали" опубліковані невідомі раніше інструкції, звітно-інформаційні документи оунівських структур Буковини, документи Служби безпеки а також документи радянських органів державної безпеки, що вели боротьбу з українським визвольним рухом. Упорядник книги: Дмитро Проданик.

20-й том "Воєнна округа УПА "Лисоня". 1943-1952. Документи і матеріали" містить документи і матеріали військового штабу та окремих підрозділів військової округи УПА "Лисоня", як також звітно-інформаційні документи структур ОУН, що висвітлюють український визвольний рух на території Тернопільщини. Упорядник книги: Сергій Волянюк.  

Учасники презентації: Володимир Ковальчук, Володимир Мороз, Володимир Іванченко та Олександр Пагіря.

Час і місце заходу: 19 березня, 18:00. Київ, вул. Лисенка, 3. (метро "Золоті Ворота"). Вхід вільний.

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.