Спецпроект

СБУ презентувала у Польщі книгу про українсько-польські стосунки

У Варшаві презентували англомовний збірник науково-документального видання "Польща та Україна у 30-х – 40-х роках XX століття. Невідомі документи з архівів спеціальних служб".

Це відбулося під час офіційного візиту робочої групи Галузевого державного архіву СБУ до Інституту національної пам’яті Республіки Польща, повідомляє прес-центр Служби безпеки України.

Захід відбувся за участю представників дипломатичного корпусу країн-членів ЄС, акредитованих в МЗС Республіки Польща, провідних науковців та громадських організацій.

Попередні презентації відбулися у Лондоні за сприяння Союзу українців Британії, у Києві за участю Голови СБУ та голови Інституту національної пам’яті Польщі, а також у Гарвардському університеті (США).

Видання здійснено в рамках спільного проекту СБУ і МВС із комісії з розслідування злочинів проти польського народу Інституту національної пам'яті Польщі. Проект було розпочато в 1996 році у рамках двостороннього співробітництва між Україною та Республікою Польща.

"Цей проект є наймасштабнішим за кількістю опублікованих документів, - зазначила керівник Галузевого держархіву СБУ Світлана Лясковська. - У 8 томах міститься 1239 документів, з яких 1073 - матеріали Галузевого державного архіву та архівних підрозділів регіональних органів СБУ".

Від імені організаторів заходу Голова Інституту національної пам'яті Республіки Польща Лукаш Камінський наголосив: "Пам'ять про минуле, яким би трагічним воно не було, не повинна зруйнувати наші теперішні добросусідські відносини та наше майбутнє".  

Розповідаючи про перспективи розвитку видавничого проекту, члени спільної робочої групи Рафал Лєскевич та Сергій Кокін нагадали, що наступного року побачить світ 9-й том серії, присвячений темі ліквідації органами безпеки ПНР керівних структур ОУН на території Польщі у 1944-1947 рр.

10-й том буде присвячено документам про здійснення органами НКВД антипольської репресивної операції на території Західної України у 1939-1941 рр.; 11-й том – депортації польського населення із Західної України у 1940-1941 рр.; 12-й том – ліквідації прикордонними військами НКВС-МВС УРСР та органами безпеки ПНР збройного підпілля УПА на прикордонній території.

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.

Антон Лягуша: «Зараз в Україні формується демократична пам’ять»

Інтерв’ю з Антоном Лягушею, кандидатом історичних наук, деканом факультету магістерських соціальних та гуманітарних студій Київської школи економіки (KSE) для Музею «Голоси Мирних» Фонду Ріната Ахметова.