Спецпроект

Бахчисарайський музей отримав унікальну колекцію монет

Американець кримськотатарського походження Абдураїм Деміраяк приніс у дар Бахчисарайському заповіднику нумізматичну колекцію з 137 унікальних монет, яку він збирав 50 років.

Про це пише ukrinform.ua.

За словами самого колекціонера, монети, які друкувалися в стародавній столиці кримського держави - ​​Бахчисараї, унікальні, їх пошук був пов'язаний з великими труднощами, і в світі їх залишилося дуже мало.

"Я приношу їх в дар Бахчисарайському заповіднику як свідчення того, що в Криму жили, живуть і будуть жити кримські татари", - заявив він журналістам.

У колекції дарувальника також унікальні китайські монети династії Мін, які можна побачити в Британському музеї. Стане доступна відвідувачам Бахчисарайського музею та індійська частина колекції, представлена ​​двома найменшими в світі золотими монетами діаметром 6 мм. Є і монети періоду Великих Моголів. Гордістю ж колекції Деміраяка є перська бронзова монета віком 2400 років, на якій зображений цар Дарій з луком і списом.

Як повідомили в Міністерстві культури Криму, в 1997 році до 80-річчя Бахчисарайського музею Абдураїм Деміраяк вже передавав в дар Бахчисарайському історико-культурному заповіднику колекцію монет Кримського ханства, Золотої Орди і нумізматичні знаки ряду європейських держав.

У структуру Бахчисарайського державного історико-культурного заповідника входять музеї Ханський палац, Чуфут-Кале, Мангуп-Кале, Ескі- Кермен, Будинок-музей Ісмаїла Гаспринського, Музей археології і печерних міст і низка інших пам'яток і музеїв.

Теми

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.