АНОНС: Онлайн-доступ до архівних документів репресивних органів у Криму в 1920-х – на початку 1940-х років

Архівісти оцифрували 3000 аркушів документів НКВД/ГПУ в Криму

10 грудня 2021 року о 12.30 за участі Голови Державної архівної служби України Анатолія Хромова в Українському національному інформаційному агентстві "Укрінформ" відбудеться презентація онлайн-доступу до архівних документів репресивних органів та жертв комуністичного тоталітарного режиму в Криму в 1920-х – на початку 1940-х років.
 
Йдеться про цифрові копії документів із 25 справ (понад 3000 аркушів) з фонду 6 (Р) "Фонд кримінальних справ. Припинений" Галузевого державного архіву Служби безпеки України, доступ до яких за згоди архіву, який долучився до інформаційного проєкту, забезпечуватиметься шляхом їх розміщення в спеціальній рубриці "Документи Криму" офіційного вебпорталу Укрдержархіву.
Протоколи засідань президії, малої та великої колегії Кримської обласної, президій Севастопольської та Феодосійської ЧК, виписки з засідань колегій, постанови за 1921–1923 роки, протоколи засідань Трійки/Судової Трійки НКВС Криму за 1937 р., документи про виконання приговорів судових органів, трійки ПП ОГПУ Криму (справи 61–66) містять інформацію про засуджених, мешканців Криму, їх національність (серед них є татари), рід занять, частково про родину, причини арешту та звинувачення у скоєні злочинів, засудження, розстріл або подальшу долю. Серед документів справ 61–66 є фото арештованих.
Це – перший етап започаткованого Укрдержархівом проєкту, що поповнюватиметься документами з фондів Галузевого державного архіву Служби безпеки України – буде оцифровано ще 81 справу (19815 аркушів).
Теми

Війна за «Золото Криму»

Цю війну Крим уже програв. І програв не тоді, коли чотири кримські музеї програли в Амстердамі суд про повернення виставки «Крим – золотий острів у Чорному морі», а набагато раніше. Але зрозумілим це стає лише зараз

Голодомор в історичній пам’яті української молоді: на прикладі студентів ЗВО м. Дніпро

Голодомор в українську етнічну, національну історичну пам'ять активно почав входити вже з кінця 1980-х рр. Але цей процес, насамперед, торкався і дієво впливав на формування світоглядних настанов порівняно незначної кількості населення України. Передусім людей, які і так мали виразну національну орієнтацію. Значення Голодомору як символу, певного світоглядного «лакмусового папірця» посилюється в умовах фактичної російсько-української війни. Тому питання про ступінь поінформованості щодо даної історичної події, сприйняття (або не сприйняття) її як геноциду і спільної об’єднавчої вісі української історії, мають вагому значимість і актуальність.

Свята Маргарита Шотландська. Англійська Троянда з українським корінням

Вона народилася і жила у часи Середньовіччя. Завдяки їй русинська (українська) кров і сьогодні тече у венах представників аристократичних, монарших родів Великої Британії, поєднавши собою англосакську династію та рід київського князя Ярослава Мудрого.

Геноцид поза цифрами: фальсифікація інформації про Голодомор

Пильна увага українського суспільства прикута до неприємної ситуації навколо Національного музею Голодомору-геноциду. Теперішнє керівництво однієї з найважливіших інституцій національної пам’яті вдалося до фальсифікацій та дискредитації тематики Голодомору, що найбільш промовисто виявилося у виданій восени 2021 Музеєм книзі «Геноцид українців 1932-1933 за матеріалами досудових розслідувань". Текст книги ставить під сумнів ще й фаховість підписантів розміщених там експертиз та їхню здатність до наукового аналізу. Наразі наукова спільнота й громадськість продовжують бити на сполох, звертаючи увагу суспільства та влади на серйозну проблему.