АНОНС: Презентація документального збірника з історії Криму в 1940-2015 роках

20 жовтня, в Києві презентують видання «Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015). Збірник документів і матеріалів»

Збірник документів та матеріалів "КРИМ В УМОВАХ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИХ ТРАНСОФРМАЦІЙ  (1940-2015)" підготував Галузевий державний архів Служби безпеки України спільно з Інститутом історії України НАН та центральними державними архівами.

До видання ввійшли документи та матеріали радянських органів державної безпеки, які відображають депортаційну політику сталінського керівництва в 1940-х роках, віддзеркалюють боротьбу кримських татар в 1950-1980-ті роки за повернення на історичну батьківщину.

 

Унікальність збірки  (загальний обсяг книги, яка побачила світ у видавництві "КЛІО",  складає понад 1000 сторінок) полягає в тому, що в ній вперше на основі нового корпусу архівних джерел відтворені невідомі сторінки післявоєнної історії Криму, висвітлюються економічні та культурні аспекти входження Криму до складу України, розкриваються проблеми репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний та політичний простір.

До виступів запрошені:

Олег Бажан, упорядник видання, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України;

Станіслав Кульчицький, завідувач відділу історії України 20–30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор;

Олександр Лисенко, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор;

Наталія Маковська, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, кандидат історичних наук, доцент;

Олексій Скорик, директор ДП "Кримський дім".

20 жовтня, четвер, 18:00

Місце: Молодіжна зала Київського міського будинку вчителя (м. Київ, вул. Володимирська, 57).

Вхід вільний.

      

         

На могилі Алли Горської

2 грудня 1970 року на Київщині виявили тіло жорстоко вбитої Алли Горської. Поховали художницю у Києві на Берковецькому кладовищі. Її похорон перетворився в акт громадянського спротиву. Публікуємо текст Євгена Сверстюка, який він написав після смерті Алли Горської. Сверстюк виголосив його на похороні, згодом прощальне слово надрукували у пресі та поширили на Заході.

Про Невідомого Солдата

Є вислів "війна закінчиться тоді, коли буде похований останній солдат". Він далекий від реальності. Насправді жодна війна не закінчена. Тому могила невідомому солдату - це важливий символ, адже це пам'ятник усім - і тим, хто поки що невідомий, і тим, кого ми ніколи не знатимемо по імені.

Пам’яті Ольги Стокотельної: "Нехай назавжди твоє добре ім’я буде між людьми"

В історії українського Руху опору 70-80 років ХХ століття особливе місце належить Ользі та Павлові Стокотельним – особам, які були відданими ідеалам вільної та незалежної України й поєднали своє життя з відомими дисидентами, правозахисниками Надією Світличною та Миколою Горбалем. У квітні цього року Ользі та Павлові мало б виповнитися 162… Саме так двійнята Стокотельні рахували свої роки. Та не судилась. 20 грудня 2023 року Ольга покинула цей світ. Цьогоріч Павло вперше за 81 рік буде свій день народження зустрічати сам.

Як співробітники КГБ намагалися зробити з Івана Багряного «червоного»

У 1950–1960-х роках органи МГБ/КГБ СССР намагалися схилити до співпраці, відмови від антирадянської діяльності й повернення до Радянського Союзу діячів культури, науки і літератури, які опинилися в еміграції. А в разі невдачі розробляли заходи з їх компрометації і навіть ліквідації. Одним із об'єктів такої оперативної розробки був відомий політичний діяч і письменник Іван Багряний.