АНОНС: Презентація документального збірника з історії Криму в 1940-2015 роках

20 жовтня, в Києві презентують видання «Крим в умовах суспільно-політичних трансформацій (1940–2015). Збірник документів і матеріалів»

Збірник документів та матеріалів "КРИМ В УМОВАХ СУСПІЛЬНО-ПОЛІТИЧНИХ ТРАНСОФРМАЦІЙ  (1940-2015)" підготував Галузевий державний архів Служби безпеки України спільно з Інститутом історії України НАН та центральними державними архівами.

До видання ввійшли документи та матеріали радянських органів державної безпеки, які відображають депортаційну політику сталінського керівництва в 1940-х роках, віддзеркалюють боротьбу кримських татар в 1950-1980-ті роки за повернення на історичну батьківщину.

 

Унікальність збірки  (загальний обсяг книги, яка побачила світ у видавництві "КЛІО",  складає понад 1000 сторінок) полягає в тому, що в ній вперше на основі нового корпусу архівних джерел відтворені невідомі сторінки післявоєнної історії Криму, висвітлюються економічні та культурні аспекти входження Криму до складу України, розкриваються проблеми репатріації, адаптації й інтеграції кримських татар в український соціокультурний та політичний простір.

До виступів запрошені:

Олег Бажан, упорядник видання, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії України НАН України;

Станіслав Кульчицький, завідувач відділу історії України 20–30-х рр. ХХ ст. Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор;

Олександр Лисенко, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України, доктор історичних наук, професор;

Наталія Маковська, директор Центрального державного архіву вищих органів влади та управління України, кандидат історичних наук, доцент;

Олексій Скорик, директор ДП "Кримський дім".

20 жовтня, четвер, 18:00

Місце: Молодіжна зала Київського міського будинку вчителя (м. Київ, вул. Володимирська, 57).

Вхід вільний.

      

         

Симон Петлюра і День Української Державності

Серед розсекречених документів у архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України знайдено текст промови голови Директорії УНР, Головного Отамана військ і флоту УНР Симона Петлюри з нагоди свята Української Державності. Цей текст зберігався у політвиховника Воєнної округи "Заграва" Української повстанської армії Степана Костецького на псевдо Зимний і слугував зразком для проведення виховної роботи у колі повстанців.

Січневе повстання 1863 року на Київщині, Волині й Поділлі

"Проблема польсько-українського історичного діалогу роками полягала в тому, що ми зосереджуємося на тому, що криваво нас розділяє. Історична політика між двома державами повинна полягати у пошуках того, що нас об'єднує", - Роберт Чижевський.

Мій улюблений сексот: 10 фактів про Юрія Смолича

8 липня Юрію Смоличу виповнилося 125 років. Люди, далекі від літератури, архівів, досліджень, усе чудово про нього знають. Наприклад, що Смолич був артилеристом у Петлюри. Що дослужився до звання генерал-майора КГБ і має численні нагороди за вірну службу. Що він записував на магнітофон розмови з Довженком. Що дружина Юрія Яновського ненавиділа Смолича. Що він цькував шістдесятників і хворого на серце Малишка. Більшість охоче повторює і смакує ці плітки й чутки, не заморочуючись із фактчекінгом.

Заборонений Улас Самчук

Під час президенства Віктора Януковича твори Уласа Самчука виключили з обов'язкової шкільної програми, а у 2021-му за позовом Андрія Портнова Окружний адміністративний суд Києва заборонив проводити офіційні пам'ятні заходи на честь письменника. Витоки таких дій антиукраїнських сил криються ще в рішеннях кдб срср і минулих вказівках із москви. Тоді здійснювалася спецоперація з перешкоджання висуненню письменника на Нобелівську премію.