Документ із першими враженнями Гагаріна про космічний політ продали на аукціоні

Перший документ про перший політ людини в космос продано в Нью-Йорку в четвер за 47,5 тис. доларів США.

На торги було виставлено кілька записів: титульний аркуш, опис космпонавтом Землі з космосу та фотографія Гагаріна в гермошоломі.

Про це повідомляє РІА "Новости" з посиланням на аукціонний дім Sotheby's.

На першій сторінці англійською мовою за вихідними даними Центрального аероклубу ім. Чкалова зазначається: "Відомості, зареєстровані про перший космічний політ громадянином СРСР Юрієм Олексійовичем Гагаріним 12 квітня 1961 року на космічному кораблі "Восток".

Документ і фото Юрія Гагаріна, виставлені на торги. Фото: Sotheby's

Друга сторінка — лист гагаріна. "Я хочу описати свої короткі спостереження за час перебування в космосі. З висоти 175—327 кілометрів Землю було видно дуже добре. Її поверхня виглядала майже так само, як коли дивитися на неї з літака, що летить на великій висоті. Я ясно міг розрізнити гори, гирокі ріки, ліси, прибережні лінії та острови… У Землі дуже ясне й гарне блакитне сяйво", — писав Гагарін.

"Завдяки вичерпній підготовці я не відчвав дискомфорту від факторів космічного польоту. У дану мить я почуваюся добре", — писала перша людина, що побувала в космосі. Підпис: "Пілот-космонавт СРСР Ю. О. Гагарін, 15 квітня 1961 року".

Даний документ було підготовано для відправки в Міжнародну авіаційну федерацію, однак, зрештою, відправили іншу версію.

У Sotheby's документ назвали "пам’ятником доби зорі космосу", а опис вражень першого радянського космонавта Юрія гагаріна поставили в один ряд з "відкриттями й мандрами Колумба, Веспуччі й Магеллана".

Отруєння. Фрагменти книжки Віктора Ющенка"Недержавні таємниці. Нотатки на берегах пам’яті"

Фрагменти автобіографічної книжки третього Президента України.

Андрій Бандера. Батька – за сина

У справі оперативної розробки Степана Бандери, яка зберігається в архівних фондах Служби зовнішньої розвідки України, є низка документів, які стосуються його батька – отця Андрія. Це драматична історія того, як чекісти перекладали свою ненависть до одного з лідерів українського визвольного руху на його близьких родичів.

"Примус до підданства". Перша спроба

"В ліжку з ведемедем. Сусідство з Росією як історичний виклик" - таку назву має нова книжка Олексія Мустафіна, що готується до виходу у видавництві "Фабула". Є в ній глава, присвячена експансії Російської імперії на Кавказі. Зокрема, й в часи правління у Картлі Іраклія II – царя, якому нинішня влада Грузії хоче встановити пам'ятник у своїй столиці. Чому ця ініціатива викликала таке обурення можна зрозуміти із фрагменту книжки, люб'язно наданому "Історичній правді" Олексієм Мустафіним.

Світоглядні орієнтири ОУН: приклад Ярослава Стецька

Історик Микола Гаєвой загинув на війні 27 серпня 2024 року. Він навчався в аспірантурі УКУ з історії. Для своєї дисертації обрав політичну біографію Ярослава Стецька. Фрагмент наукової роботи Микола надсилав редакції "Історичної правди". Публікуємо текст Миколи Гаєвого у пам'ять про полеглого Героя.