Спецпроект

Колишнього нациста родом з України позбавили громадянства вже вчетверте

Канада вчетверте позбавила громадянства 93-річного колишнього службовця нацистської айнзацкоманди Гельмута Оберлендера. Той обіцяє знову подати апеляцію.

Про це повідомляє видання Times of Israel.

Минулого тижня Канада позбавила громадянства колишнього забудовника, а нині пенсіонера Гельмута Оберлендера, якого звинувачували в приховуванні свого нацистського минулого під час набуття громадянства в 1960 році.

Уряд анульовував громадянство Оберлендера у 2001, 2007 і 2012 роках, однак змушений був скасувати власні рішення після апеляції адвокатів Оберлендера.  

Гельмут Оберлендер у часи служби в айнзацкоманді 10а. Фото: timesofisrael.com

Його, народженого в Україні, примусово мобілізували як перекладача для айнзацкоманди 10а, мобільного карального підрозділу, який стратив тисячі євреїв у колишньому Радянському Союзі. Оберлендер послідовно стерджував, що він ніколи нікого не вбивав.

"Ми із вдячністю аплодуємо канадському урядові за чергове позбавлення Оберлендера громадянства, — сказав генеральний директор Центру ізраїльсько-єврейських справ в Оттаві Шимон Коффлер Фогель, — юридичні факти у цій справі незаперечні: Оберлендер був членом варварського нацистського підрозділу, який убив понад 90 тис. євреїв під час Голокосту".

"Для таких огодних злочинів немає строку давності", — додав він.

Успішне оскарження Оберлендером та іншими звинуваченими колишніми нацистами в Канаді викликали хвилю закидів з боку єврейських кіл, що канадський уряд робить недостатньо для того, щоб притягти ймовірних колишніх нацистських воєнних злочинців до правосуддя. 

Биківнянський меморіал: пам'ять про вбитих заради живих

30 квітня 1995 року громадський діяч, один із фундаторів Українського товариства "Меморіал", багаторічний дослідник Биківні Микола Лисенко занотував у своєму щоденнику: "30-го, в неділю, відбулося відкриття Меморіального комплексу на Биківнянських могилах. Це за поданням т-ва "Меморіал" та інституту історії України. Відкривав Київський мер Леонід Косаківський, але людей було небагато. Ми були там усією родиною з 9 до 13 год."

Операція «Вісла»: геноцид, воєнний злочин чи етнічна чистка

Чим була операція «Вісла»? Хто повинен відповідати за кривду, заподіяну українцям Закерзоння 1947 року? Чи варто Україні «симетрично» відповідати на політичні рішення чинної влади Польщі, проголошуючи геноцидом дії комуністичної польської влади проти мешканців українських етнічних територій, що відійшли до Республіки Польща після Другої світової війни? Спробуймо дати кваліфікацію подіям операції «Вісла», виходячи не з емоцій та політичної кон’юнктури, а з позиції норм міжнародного права.

"Я аж ніяк не українофіл". Фрагмент із книжки "Розділена династія" Фабіана Бауманна

Несподіваний погляд на націоналізм: не як історичну неминучість, а як усвідомлений політичний вибір, — пропонує у книжці "Розділена династія" швейцарський історик Фабіан Бауманн. Він досліджує долю київської родини Шульгиних, яка менш ніж за пів століття розділилася на дві протилежні національні гілки: російську та українську. Революція 1917 року остаточно розмежувала Шульгиних: один із них загинув у бою під Крутами, захищаючи Українську Народну Республіку, а другий — воював проти неї.

Найбільша мрія у житті

– Володю, а яка у Вас найбільша мрія в житті? – Жанно, – кажу, – я хочу, щоб Україна була незалежною! Вона подивилася на мене, як на психічнохворого. Звісно, вона знала, що в університеті десь є якісь «божевільні націоналісти», але на філфаці, а не на мехматі.